İhracata yönelik devlet yardımları kapsamında marka teşviğinin uluslararası pazarlama performansına etkisi: Elektrik elektronik sektöründe Turqualıty® desteği üzerine bir araştırma
The effect of brand incentives on international marketing performance in the scope of export incentives: A research on Turquality® support in the electrical and electronics industry
- Tez No: 581029
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Ülke ekonomilerinin uluslararası arenada rekabet edebilme gücünü artırmada ihracat önemli bir yer tutmaktadır. Rekabetin çok yoğun olduğu günümüz şartlarında ihracat yapan ülkenin izlediği ekonomik, politik, teknik yaklaşımlar ihracat yapan firmaların başarılarını birebir etkilemektedir. Bu çerçevede bir dış ticaret politikası aracı olarak ihracat teşvikleri firmaların uluslararası piyasalarda başarı sağlaması için büyük önem taşımaktadır ve dünyanın her yerinde ihracatı desteklemek üzere kamu, yarı kamu veya özel şirketlerin sunduğu çeşitli destek programları bulunmaktadır. Geleneksel destek paketlerinden ayrı olarak, 2000'li yılların bir gereksinimi olarak ortaya çıkan ve katma değerli ihracatı arttırmak için markalaşma konusunu odağına alan bir devlet desteği olarak“Turquality”, doğrudan T. C. Ticaret Bakanlığı tarafından verilmektedir ve dünyada devlet destekli ilk ve tek markalaşma programıdır. Bu çalışmada, Turquality destek programı kapsamında yer alan bir Türk firmasının destekten faydalandığı süre boyunca uluslararası pazarlardaki performansı incelenmekte ve bu inceleme üzerinden Turquality programının verimliliği araştırılmaktadır. Firmanın aldığı destek tutarı ve gerçekleştirdiği ihracat değerinin durağanlık sorgulaması için Phillips-Perron Testi kullanılmış ve Granger Nedensellik Testi ile bu iki veri serisi arasında çift yönlü nedensellik bulunmuştur. Firmanın yurt dışında pazar payında, marka sıralamasında,“marka bilinirliği”ile“tercih eğilimi”metriklerinde ve kurumsal yönetimde gerçekleşen olumlu yöndeki değişimler de Turquality desteğinin etkinliğine dair ampirik bulguları doğrular niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Exports play an important role in increasing the competitiveness of national economies in the international arena. In today's conditions where competition is very intense, economic, political and technical approaches followed by the exporting country affect the success of exporters. Within this framework, export incentives as a tool of foreign trade policy are of great importance for the success of companies in international markets and there are various support programs offered by public, semi-public or private companies to support export all over the world. Apart from traditional support packages,“Turquality”, an export incentive that emerged as a requirement of the 2000s and focused on branding in order to increase value-added exports, is provided directly by Ministry of Commerce and is also the first and the only state-sponsored branding program in the world. In this study, the performance of a Turkish company who benefits the Turquality program is examined in international markets during the interval of benefit, and the efficiency of Turquality program is investigated within this context. The Phillips-Perron Test was used for stationary in the amount of incentive and the export value, and the Granger Causality Test found two-way causality between these two data series. The positive changes in the company's market share abroad, brand rankings,“brand awareness”and“preference tendency”metrics and corporate governance comply with the empirical findings regarding the effectiveness of Turquality program.