Ani işitme kayıplarında hiperbarik oksijen tedavisinin işitme üzerine etkileri
The effect on hearing of hyperbaric oxygen treatment i̇n sudden hearing loss
- Tez No: 581037
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Üç günden kısa sürede, art arda üç frekansta ortaya çıkan işitme kayıpları ani işitme kaybı olarak tanımlanmaktadır. İşitme kayıpları arasında değerlendirme yaparken hangi rahatsızlıkların ani işitme kaybı'nın içerisinde yer aldığı, bu çalışmada üzerinde durulacak konulardan biridir. Çalışmamızın amacı hiperbarik oksijen tedavisi alan hastaların saf ses odyometri değerlerinin ve Distorsiyon Ürünü Otoakustik Emisyon (DPOAE) değerlerinin HBO2 tedavisi öncesi ile tedavi sonrası karşılaştırılmasıdır. Çalışma Antalya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Odyoloji Laboratuvarı'nda yapılmıştır. Çalışmaya katılan kişiler dahil edilme kriterlerine uyan, ani işitme kaybına uğramış ve HBOT uygulanmasına karar verilmiş kişilerden rastgele seçilmiştir. Çalışmaya 26'sı erkek, 22'si kadın toplam 48 kişi katılmıştır. Çalışmaya katılan bireylere saf ses odyometri testleri, immitansmetrik ölçümleri ve DPOAE testleri uygulanarak ölçüm sonuçları kaydedilmiştir. Bireylerin saf ses odyometrik ölçümlerinde (250-500-1000-2000-4000-6000ve 8000 Hz) tedavi sonrası eşik değerlerinin tedavi öncesine göre anlamlı biçimde düşük bulunmuştur (p0.5).
Özet (Çeviri)
Hearing loss occuring in three days or less in three consecutive frequencies is defined as sudden hearing loss. Which disorders are involved in sudden hearing loss is one of the topics to be discussed in this study. The aim of this study is to compare the patients' Pure Tone Audiometry and Distortion Product Otoacoustic Emission (DPOAE) values pretreatment and posttreatment of hyperbaric oxygen therapy. This study was carried out in the audiology laboratory of the University of Health Sciences Antalya Training and Research Hospital. Individuals included in this study were randomly selected from the ones who had met the inclusion criteria, had sudden hearing loss and were decided to undergo hyperbaric oxygen therapy. A total of 48 people (26 males and 22 females) participated in the study. Pure tone audiometry, immitansmetric measurements and DPOAE tests were applied to the participants.