Sağlıklı erkek bireylerde egzersiz eğitimine eklenen pilates egzersizlerinin; Esneklik, benlik saygısı ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of pilates exercises in addition to exercise training on healthy male individuals on flexibility, self esteem and quality of life.
  1. Tez No: 581041
  2. Yazar: SERHAT AKYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK GÜNEŞ YAVUZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Egzersiz, sağlıklı yaşamın devamlılığı için gerekli en önemli faktörlerden birisidir. Bu çalışmanın amacı, sağlıklı erkek bireylerde egzersiz eğitimine eklenen pilates egzersizlerinin; esneklik, kas gücü, benlik saygısı, yaşam kalitesi ve depresyon düzeyi üzerindeki etkisini araştırmaktır. Çalışmaya; Ocak - Nisan 2019 tarihleri arasında, Ordu İli ProMOSS Manuel Terapi Merkezinde, yaş ortalaması 27,78±5,25 olan 20-45 yaşları arasında, 60 sağlıklı erkek katılımcı dahil edilmiştir. Yapılan değerlendirmeler öncesinde katılımcıların sosyodemografik bilgileri kaydedilmiştir. Katılımcılar, grup 1 ve grup 2 olmak üzere 2 gruba ayrılmıştır. Grup 1'e sadece egzersiz eğitimi verilirken grup 2 ye eğitime ek olarak pilates egzersizleri yaptırılmıştır. Egzersiz ve/veya eğitim öncesi ve sonrasında esneklik ölçümü için Otur-Uzan Testi, anterior gövde fleksiyonu ve gövde ekstansiyonu kas gücü değerlendirmesi için Manuel Kas Testi, benlik saygısını değerlendirmek için Rosenberg Benlik Saygısı Anketi, depresyon düzeyini değerlendirmek için Beck Depresyon Ölçeği ve yaşam kalitesini değerlendirmek için SF-36 Kısa Formu kullanılmıştır. Egzersiz öncesi gruplar arası karşılaştırmalarda grup 2 nin eğitim düzeyi grup 1 den anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (p=0.033) .
Özet (Çeviri)
Exercise is one of the most important factors for the continuity of healthy life. In this study, we aimed to to investigate the effect of pilates exercises in addition to exercise training on flexibility, muscle strength, self-esteem, quality of life and depression in healthy male subjects. Sixty healthy male participants were included in the study between January and April 2019 at the ProMOSS Manual Therapy Center of Ordu, between the ages of 20 and 45 with a mean age of 27.78 ± 5.25. Participants were divided into two groups as group 1 and group 2. The group 1 received only exercise training, while the group 2 received Pilates exercises in addition to exercise training. The registered methods used before and after the programme for both groups. Sit and Reach Test for flexibility, manual muscle test for muscle strength of trunk flexion and extension, SF-36 quality of life Assessment Scale for quality of life, Rosenberg self-esteem scale for self-esteem and Beck Depression Scale for depression level assessment. In the baseline comparisons, the education level of the group 2 was significantly higher than the group 1 (p = 0.033). At the end of the study, there was no statistically significant difference for the comparison of pre-training and post-training values of group 1 (p>0.05).