Araştırma görevlilerinin presenteizm tutumları ve örgütsel destek algıları arasındaki ilişki
Relationship between the perceptions of the presenteeism and perceived organizational support of research assistants
- Tez No: 581045
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FERDA ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Örgütlerin sürdürülebilirliği çoğunlukla işletme verimliliklerine bağlıdır. İşletme verimliliğinden bahsedilebilmesi için de öncelikle işletmelerin en önemli kaynağı olan insan gücünün verimliliğinden bahsedilmesi gerekmektedir. Örgütler için hayati öneme sahip olan verimlilik kavramını etkileyen faktörlerden birisi de işgörenlerin işlerinin başında olmalarına rağmen, sorumluluklarını tam manasıyla yerine getirememeleri anlamına gelen presenteizm sorunudur. Bu araştırmanın temel amacı araştırma görevlilerinin verimliliğinde etkili olan presenteizm ile örgütsel destek algıları arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Ayrıca araştırma görevlilerinin demografik özelliklerine göre presenteizm ve algılanan örgütsel destek düzeylerinde farklılık olup olmadığının belirlenmesi çalışmanın ikincil amacını oluşturmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, araştırma Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi'nde çalışmakta olan araştırma görevlisi akademisyenler ile yapılmıştır. 202 adet anketten elde edilen veriler parametrik test tekniklerinden yararlanarak analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda araştırma görevlilerinin algılanan örgütsel destek düzeylerinin presenteizm üzerinde kısmi bir etkisinin olduğu sonucuna varılmıştır. Ankette yer alan bağımsız değişkenlerden cinsiyet ve kongre destek algısı değişkenleriyle presenteizmin görevi tamamlama boyutu arasında; cinsiyet, yaş değişkeni, eğitim durumu, kongre destek algısı ve bağlı olunan enstitü ile algılanan örgütsel desteğin alt boyutları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The sustainability of organizations depends on their operational efficiency which primarily requires the mention of the employee productivity, the most important source of organizations. One of the factors affecting the concept productivity, which is vital for organizations, is the issue of presenteeism, which means not being able to fulfill the responsibilities, although the employees do their jobs. The primary aim of the current study is to demonstrate the relationship between the perceptions of the presenteeism and organizational support that are effective in the productivity of research assistants. Additionally, the current study aims at determining whether there is a difference between the levels of presenteeism and perceived organizational support according to the demographic characteristics of research assistants. Throughout these aims, the present study was carried out with the research assistants at Zonguldak Bulent Ecevit University. The data obtained from 202 questionnaires were analyzed by parametric test techniques. According to the results, the levels of perceived organizational support of research assistants have a partial effect on the presenteeism. Also, the results indicated that there are statistically significant differences between the degree of task completion of presenteeism and the gender and the perception of convention support, which are among the independent variables in the questionnaire; gender, the age variable, education level, the perception of convention support, the institute and the sub-dimensions of perceived organizational support.