BAZI BEYAZ HUŞ (Betula verrucosa Ehrh.) ORİJİNLERİNDE MORFO-GENETİK KARAKTERLERİN İNCELENMESİ
THE INVESTIGATION ON MORPHO-GENETIC CHARACTERISTICS OF SOME WHITE BIRCH (Betula verrucosa Ehrh.) PROVENANCES
  1. Tez No: 581044
  2. Yazar: MEHMET EFE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL BARIŞ ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Silvikültür Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 30
Özet
Erzurum Orman Fidanlık Müdürlüğünde 5 farklı beyaz huş (Betula verrucosa Ehrh.) orijininde bazı morfo-genetik parametrelerin incelendiği bu araştırmada; 8. yıl sonunda huş orijinlerinin ortalama boy, göğüs yüksekliği çapı ve son yıl sürgün uzunluğu değişkenleri incelenmiştir. Buna göre huş orijinlerinin 8. yıl sonunda ortalama boy büyümesi değerinin 2,97-3,50m, ortalama göğüs yüksekliği çapı gelişiminin 5,15-6,40cm ve ortalama son yıl sürgün uzunluğu büyümesinin de 34,63-43,12cm arasında değiştiği belirlenmiştir. Bu kantitatif karakterlere ait ortalama değerlere uygulanan varyans analizi ve Duncan testi sonuçlarına göre her üç parametre açısından da en iyi gelişimi Erzurum-Aşkale ve Erzurum-Tekman orijinlerinin gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, some morpho-genetic parameters were investigated in 5 different white birch (Betula verrucosa Ehrh.) provenances at the end of 8th year in Erzurum Forest Nursery Directorate. The mean total height, mean height breast diameter and mean last year shoot length variables of birch provenances were determined. Accordingly, the mean of height growth value of birch origins at the end of the 8th year was 2.97-3.50 m, mean height breast diameter growth of 5.15-6.40 cm and mean last year shoot length growth ranged between 34.63-43.12 cm changed. According to the variance analysis (ANOVA) and Duncan Range Test results applied to the mean values of these three quantitative characters, Erzurum-Aşkale and Erzurum-Tekman provenances showed the best growth performances in terms of all three morpho-genetic parameters values.