Celal Bayar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü 3. sınıf öğrencilerinin beslenme alışkanlıkları ile yeme tutumlarının belirlenmesi
Celal Bayar University Faculty of Health Sciences Department of Nursing nutrition habits of the 3rd grade students determining eating attitudes
  1. Tez No: 581049
  2. Yazar: ALİ KIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİYE MANDIRACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada üniversite öğrencilerinin yeme tutum ve davranışlarınıetkileyen faktörlerin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu kesitsel araştırmanın evrenini; Manisa Celal Bayar Üniversitesi'ne bağlı Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü 3. sınıf öğrenciler oluşturmaktadır. Bu sınıfta bulunan kız öğrencilerden 111'i gönüllü olarak araştırmaya katılmayı kabul etmiştir. Araştırmada yeme tutum davranışını değerlendirmek üzere EAT-26 ölçeği kullanılmıştır. Etkileyen faktörleri belirlemek amacı ile veri toplama formuna ilave olarak; 24 saatlik besin tüketim kaydıöğrenciler tarafından doldurulmuştur. Elde edilen verilerin SPSS programında analizleri yapılmıştır. Analizlerden elde edilen bulgulara göre;Öğrencilerin %29.7'sinde anormal yeme tutumu saptanmıştır. Yeme tutumu normal olan öğrencilerin %68.4'ünün, yeme tutumu anormal olan öğrencilerin %31.6'nın hiç fiziksel aktivite yapmadığı saptanmıştır. Yeme tutumu normal olan öğrencilerin %66.7'sinin, yeme tutumu anormal olan öğrencilerin %33.3'ünün haftada 2-3 kez dışarıda yemek yedikleri belirlenmiştir. Fastfood yiyenlerde daha fazla anormal yeme tutumu olduğu ortaya çıkarılmıştır. Normal yeme tutumu gösteren öğrencilerin günlük almış olduğu enerjinin 1337,74 kcal ve anormal yeme tutumu gösteren öğrencilerin almış oldukları enerjinin ise 1398,61 kcal olduğu bulunmuştur. Ayrıca yeme tutumu normal olan öğrencilerin günlük karbonhidrat alımı 170,99 gr., protein alımı 57,21 gr., yağ alımı 46,93 gr. ve lif alımı 16,81 gr. aldıkları bulunmuştur. Tüm sonuçların ayrı ayrı p değerlerine bakılacak olursa yeme tutumu ve tüm sonuçlar arasında herhangi olumlu bir fark bulunamamıştır.Sonuç olarak öğrencilerin yeme tutumları cinsiyet ve dışarıda nerede yemek yedikleri ile anlamlı bir ilişkisi olduğu bulunmuştur. Ailelerin gelir düzeyleri, BKI'nin, fiziksel aktivitenin, dışarıda ne sıklıkla yemek yedikleri, öğünlerin atlanması ve hangi öğünlerin olduğu, beslenme ile ilgili bilgilerin nerelerden edinildiğinin ve besinlerin tüketiminde nelere dikkat ettiklerinin belirlenmesi ile herhangi bir ilişki bulunamamıştır. Anahtar Kelimeler :Yeme tutumu ve davranışı, fiziksel aktivite, EAT-26, öğrenci
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the eating attitudes and behaviors of university students and the factors affecting them. The population of this crosssectional study is composed of the 3rd grade students of the Department of Nursing of the Faculty of Health Sciences of Manisa Celal Bayar University. One hundred eleven of the female students in this class agreed to participate in our survey voluntarily EAT-26 scale was used. In addition to a questionnaire to determine the factors affecting; 24-hour food consumption record were completed by the students. The data were analyzed in SPSS program. According to the findings obtained from the analyzes; Abnormal eating attitude was found in 29.7% of the students. It was determined that 68.4% of the students with normal eating attitude and 31.6% of the students with abnormal eating attitude did not perform any physical activity. It was determined that 66.7% of the students with normal eating attitude and 33.3% of the students with abnormal eating attitude had eating out 2-3 times a week. Fastfood eaters appeared to have more abnormal eating attitudes. It was found that the daily energy received by students showing normal eating attitude was 1337.74 kcal and the energy received by students showing abnormal eating attitude was 1398.61 kcal. In addition, daily carbohydrate intake of students with normal eating attitude were found 170.99 gr., Protein intake 57.21 gr., Fat intake 46.93 gr. and fiber intake 16.81 g. When the p values of all results were examined separately, no positive difference was found between eating attitude and all results. As a result, it was found that students' eating attitudes had a significant relationship with gender and where they ate outside. No relationship was found between the income levels of the families, BMI, physical activity, how often they eat outdoors, skipping meals and which meals were available, where nutritional information was obtained and what they paid attention to when consuming food. Key Words : Eating Attitudes and Behaviors, Physical Activity, EAT-26, Student