Tokat (Erbaa-Gökal) makromantar florası üzerine taksonomik araştırma
Taxonomic investigation of macrofungi flora in Tokat (Erbaa-Gökal) province
- Tez No: 581050
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TÜRKEKUL, DR. ÖĞR. ÜYESİ MERYEM ŞENAY ŞENGÜL DEMİRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, Tokat ili Erbaa-Gökal Beldesi sınırları içerisinde yetişen makrofunguslar üzerinde yapılmıştır. 2017 ve 2019 yıllarında yapılan arazi çalışmaları ile mantar örnekleri toplanmıştır. Makrofungusların doğal habitatlarında fotoğrafları çekilerek ekolojik ve morfolojik özellikleri kaydedilmiştir. Yapılan arazi ve laboratuar çalışmaları sonucunda 76 makrofungus türü teşhis edilmiştir. Bunlar; Bisporella citrina, Paxina leucomelaena, Geopora sumneriana, Scutellinia scutellata, Tarzetta cupularis, Paxillus panuoides, Xylaria hypoxylon, Agaricus bisporus, Bovista plumbea, Coprinus comatus, Crucibulum laeve, Cyathus olla, Cyathus striatus, Cystoderma carcharias, Macrolepiota excoriata, Macrolepiota procera, Lycoperdon perlatum, Tulostoma brumale, Amanita rubescens, Conocybe tenera, Galeropsis lateritia, Boletus aereus, Boletus edulis, Leccinum variicolor, Calocera cornea, Astraeus hygrometricus, Ganoderma lucidum, Cantharellus cibarius, Cantharellus pallens, Craterellus cornucopioides, Arrhenia spathulata, Hygrocybe conica, Galerina marginata, Stropharia coronilla, Crepidotus variabilis, Inocybe geophylla, Inocybe lacera, Marasmius oreades, Mycena flavoalba, Mycena leucogala, Mycena pura, Collybia dryophila, Marasmius ramealis, Armillaria mellea, Strobilurus tenacellus, Coriolus versicolor, Fomes fomentarius, Hapalopilus nidulans, Polyporus badius, Pycnoporus coccineus, Coprinellus micaceus, Coprinnneus picaceus, Lacrymaria lacrymabunda, Psathyrella candolleana, Rhizopogon luteolus, Rhizopogon roseolus, Russula alnetorum, Russula erythropus, Russula foetens, Russula olivacea, Lactarius deliciosus, Lactarius resimus, Schizophyllum commune, Pisolithus arhizus, Stereum hirsutum, Hypoloma fasciculare, Stropharia caerulea, Suillus brevipes, Suillus luteus, Tremella mesenterica, Clitocybe alba, Clitocybe infundibuliformis, Clitocybe odora, Clitocyberivulosa, Lepista nuda, Tricholoma terreum. Teşhis edilen mantar örnekleri Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Mikoloji laboratuarında saklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out on macrofungi grown in Gökal-Erbaa (Tokat). Macrofungi specimens were collected between the years of 2017 and 2019. Macrofungi's photographs were taken and their natural habitats, ecological and morphological characteristics were recorded. As a result of the field and laboratory studies, 76 macrofungi species were identified. These are; Bisporella citrina, Paxina leucomelaena, Geopora sumneriana, Scutellinia scutellata, Tarzetta cupularis, Paxillus panuoides, Xylaria hypoxylon, Agaricus bisporus, Bovista plumbea, Coprinus comatus, Crucibulum laeve, Cyathus olla, Cyathus striatus, Cystoderma carcharias, Macrolepiota excoriata, Macrolepiota procera, Lycoperdon perlatum, Tulostoma brumale, Amanita rubescens, Conocybe tenera, Galeropsis lateritia, Boletus aereus, Boletus edulis, Leccinum variicolor, Calocera cornea, Astraeus hygrometricus, Ganoderma lucidum, Cantharellus cibarius, Cantharellus pallens, Craterellus cornucopioides, Arrhenia spathulata, Hygrocybe conica, Galerina marginata, Stropharia coronilla, Crepidotus variabilis, Inocybe geophylla, Inocybe lacera, Marasmius oreades, Mycena flavoalba, Mycena leucogala, Mycena pura, Collybia dryophila, Marasmius ramealis, Armillaria mellea, Strobilurus tenacellus, Coriolus versicolor, Fomes fomentarius, Hapalopilus nidulans, Polyporus badius, Pycnoporus coccineus, Coprinellus micaceus, Coprinnneus picaceus, Lacrymaria lacrymabunda, Psathyrella candolleana, Rhizopogon luteolus, Rhizopogon roseolus, Russula alnetorum, Russula erythropus, Russula foetens, Russula olivacea, Lactarius deliciosus, Lactarius resimus, Schizophyllum commune, Pisolithus arhizus, Stereum hirsutum, Hypoloma fasciculare, Stropharia caerulea, Suillus brevipes, Suillus luteus, Tremella mesenterica, Clitocybe alba, Clitocybe infundibuliformis, Clitocybe odora, Clitocybe rivulosa, Lepista nuda and Tricholoma terreum. The identified specimens have been stored in Mycology Laboratory of the Department of Biology, Faculty of Arts and Sciences, Tokat Gaziosmanpasa University.