Poliamid ve çelik lif ile üretilen betonların yol üstyapısında kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of the usability of polyamide and steel fiber in concrete pavement
  1. Tez No: 581077
  2. Yazar: ASAF ASATEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN ÜNSAL BAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bağlayıcı, agrega ve süreksiz liflerin su ile karıştırılmasıyla elde edilen lifli betonlarda çoğunlukla çelik, propilen, cam ve poliamid gibi lifler kullanılmaktadır. Lifli betonlar; beton yollar, endüstriyel zeminler, kaldırımlar ve park sahaları gibi geniş uygulama alanlarına sahiptir. Klasik beton uygulamalarının; gevreklik, rötre çatlakları, eğilme direncinin zayıflığı, donma çözünme dayanımının azlığı ve ufalanma gibi dezavantajlarını önemli bir ölçüde giderdiği için lifli betonların gelişen malzeme teknolojisi ile birlikte kullanım alnını daha da arttıracağı görülmektedir. Bu çalışmada, yol üst yapısında kullanılmakta olan betonların poliamid ve çelik liflerle güçlendirilip mekanik özelliklerinin artırılması araştırılmıştır. Bu amaçla, su/bağlayıcı oranı (0.35, 0.45, 0.50), silis dumanı (%0, 5, 10 bağlayıcı ikamesi olarak), poliamid (%0, 0,5, 1) ve çelik lif (%0, 1, 1,5) karışım değişkenleri olarak belirlenmiştir. 28 günlük eğilme ve basınç dayanımları ölçülmüş ve Taguchi metodu kullanılarak ideal değişkenler saptanmıştır. Deney sonuçları gözlemlendiğinde, çelik liflerin basınç ve eğilme deneylerinde olumlu etkileri olduğu tespit edilmiştir. Optimum koşullarda sırasıyla 68.85 MPa ve 4.85 MPa'lık basınç ve eğilme dayanımları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In fibrous concrete obtained by mixing binders, aggregates and discontinuous fibers with water mostly fibers such as steel, propylene, glass and polyamide are used. Fibrous concrete; has wide application areas such as concrete roads, industrial floors, pavements and parking areas. Classical concrete applications, fracture, shrinkage cracks, weakness of bending resistance, low resistance to freezing and degradation, such as shrinkage significantly reduces the disadvantage of fiber concrete with the developing material technology is seen to increase the area of use. In this study, the improvement of the concrete used in the road pavement with polyamide and steel fibers and increasing the mechanical properties were investigated. For this purpose, water / binder ratio (0.35, 0.45, 0.50), silica fume (0, 5, 10% instead of cement), polyamide (0, 0.5, 1) and steel fiber (0, 1, 1, 5) has been determined as mixture variables. Flexural and compressive strengths of 28 days were measured and optimum variables were determined by using Taguchi method. When the experiment results were observed, it was determined that the steel fibers had positive effects on the compression and flexural tests. Maximum 68.85 MPa and 4.85 MPa compressive and flexural strengths were obtained in optimum conditions respectively.