Cooling curve thermal analyses and oxygen activity analyses for the estimation of microstructural properties of nodular cast iron
Küresel grafitli dökme demirde mikroyapısal özelliklerin tahminine yönelik soğuma eğrisi ısıl analizleri ve oksijen aktivitesi analizleri
- Tez No: 581090
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KALKANLI, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHSİNE BİLGE İMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Küresel grafitli dökme demirler, yalın karbon çelikleriyle kıyaslanabilir mekanik özelliklerine karşın, nispeten düşük ham madde ve enerji maliyetleri sayesinde fiyat avantajı sağlamaktalar. Bu yüzden de, başta otomotiv, makina, tesisat ve rüzgar enerjisi sanayileri olmak üzere çeşitli alanlarda yaygın olarak kullanılmaktalar. Küresel grafitli dökme demir ergiyiğinin katılaşma davranımını etkileyen proses değişkenlerinin çokluğu, sonuçta elde edilecek ürünün mikroyapısını, dolayısıyla da performansını kontrol altında tutmayı güçleştirmektedir. Soğuma eğrisi ısıl analizi ve oksijen aktivitesi analizi, küresel grafitli dökme demir ergiyiğinin katılaşma davranımı üzerine bilgi sağlama potansiyeli bulunan, sanayide kullanıma uygun analiz yöntemleridir. Bu çalışmada, Kortrijk, Belçika'da bulunan Ferromatrix NV dökümhanesinin günlük üretim prosesinden kimyasal bileşim, soğuma eğrisi ısıl analizi ve oksijen aktivitesi analizi verileri toplanmıştır. Elde edilen numuneler metalografik inceleme ve çekme testine tabi tutularak sonuçta elde edilen mikroyapı ve mekanik performans üzerine veriler elde edilmiştir. Ferritik bir küresel grafitli dökme demir olan ve yüksek süneklik sağlayan EN-GJS-400-18 alaşımı ve katı çözelti sertleşmesiyle mukavemetlendirilmiş ferritik bir küresel grafitli dökme demir olan ve yüksek mukavemet ve sünekliği bir arada sağlayan EN-GJS-600-10C alaşımı çalışma kapsamında incelendi. Elde edilen veriler doğrultusunda, parametrelerin birbirleriyle ilişkileri, iki alaşım tipi arasında ve farklı aşı ilaveleriyle gösterdikleri değişkenlikler hakkında çıkarımlar yapıldı.
Özet (Çeviri)
Although nodular cast iron grades have mechanical properties competitive with plain carbon steel grades, they have advantage in terms of price due to relatively low raw material and energy costs. Therefore, they are widely used in various industries, especially in automotive, machinery, piping and wind power industries. High number of process variables affecting the solidification behavior of nodular cast iron melt makes it difficult to ensure the resulting microstructure, thus the performance of nodular cast iron products. Cooling curve thermal analysis and oxygen activity analysis are two industrially applicable methods which are considered to have a potential of providing information on the solidification behavior of nodular cast iron melt. In this study, chemical composition, cooling curve thermal analysis and oxygen activity analysis data were collected from the usual production process of Ferromatrix NV iron foundry in Kortrijk, Belgium. The collected samples were subjected to metallographic evaluation and tensile test in order to obtain data on the resulting microstructure and mechanical performance. The alloy EN-GJS-400-18 which is a ferritic nodular cast iron grade with high ductility, and the alloy EN-GJS-600-10C which is a solution strengthened ferritic nodular cast iron grade with both high strength and high ductility were examined. By processing the collected data, conclusions on the relation of the parameters with each other and their variation between the two alloy grades and between different inoculant additions were done.