K-step betweenness centrality
K-adım arasındalık merkeziliği
  1. Tez No: 581089
  2. Yazar: MELDA KEVSER AKGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KEMAL TURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Arasındalık merkeziliği ve onun bir türevi olan grup arasındalık merkeziliği sosyal ağların analizinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, onların türevleri olan k-adım arasındalık merkeziliği ve k-adım grup arasındalık merkeziliği tanıtılmaktadır. Bir ağdaki bir grup düğümün k-adım grup arasındalık merkeziliği, rastgele seçilen bir çift düğüm arasında rastgele seçilen bir en kısa yol üzerinden iletilen bilginin, grup üyelerinden en az bir tanesine iletişim başladıktan sonra ilk k adımda ulaşması olasılığının ölçütüdür. Tek bir düğümün k-adım grup arasındalık merkeziliği, o düğümün k-adım arasındalık merkeziliğidir. Tanıtılan merkezilik ölçütü, iletişim başlangıcından itibaren belirli bir sürede bilgiye ulaşılmasının kritik ya da önemli olduğu durumlarda faydalı olabilir. Tanıtılan merkezilik ölçütleri için, alt kümelerin k-adım grup arasındalık merkeziliğini art arda hesaplayan bir algoritma öneriyoruz. Ayrıca k-adım grup arasındalık merkeziliği en yüksek grubu bulmak için bir tam sayılı programlama modeli ve k-adım grup arasındalık merkeziliği yüksek olan bir grup bulmak için bir sezgisel yaklaşım öneriyoruz. Önerilen algoritmaların performansları, gerçek ve rastgele üretilen ağlar üzerinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The notions of betweenness centrality (BC) and its extension group betweenness centrality (GBC) are widely used in social network analyses. We introduce variants of them; namely, the k-step BC and k-step GBC. The k-step GBC of a group of vertices in a network is a measure of the likelihood that at least one group member will get the information communicated between a randomly chosen pair of vertices through a randomly chosen shortest path within the first k steps of the start of the communication. The k-step GBC of a single vertex is the k-step BC of that vertex. The introduced centrality measures may find uses in applications where it is important or critical to obtain the information within a fixed time of the start of the communication. For the introduced centrality measures, we propose an algorithm that can compute successively the k-step GBC of several groups of vertices. Moreover, we propose a mixed integer programming formulation to compute the group that has the highest k-step GBC value and a heuristic approach to compute a group of vertices whose k-step GBC value is high. The performances of the proposed algorithms are evaluated through computational experiments on real and randomly generated networks.