Investigating the morphological aspects of public spaces: The case of Atakum coastal promenade in Samsun
Kamusal alanların morfolojik yönlerinin incelenmesi Atakum sahil yolu örneği, Samsun
- Tez No: 581097
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYDE MÜGE AKKAR ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Morfoloji, Şehircilik ve Bölge Planlama, Morphology, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Kamusal mekan kavramı oldukça geniş bir kavram olup özellikle kentsel planlama ve kentsel tasarım konularında sıklıkla tartışılmaktadır. Bu tez çalışması öncelikle kamusal mekanların kamusallık kavramının ne demek olduğu araştırmaktadır. Ayrıca bu kamusallığı belirleyen ve sınırlandıran kentsel ögelerin neler olduğunu kapsamlı analiz çalışmaları belirtmektedir. İlk olarak, temelde kamusallığın ne olduğunu, ne gibi rollere sahip olduğunu ve ne tür değişim evreleri geçirdiğini anlatmaktadır. Ayrıca mekan ile kamusallık kavramları arasındaki farklılıklarını ve birbirleri ile ilişkilerini ortaya koyarak kentsel tasarım kuramı çerçevesinde kamusal mekan olgusunu incelmektedir. Bu sebepten dolayı temel olarak kent morfolojisi ile kamusal mekanların ilişkisi üzerine bir tez çalışması gerçekleştirilmiştir. Atakum Sahil Yolu'nun mekânsal özellikleri göz önüne alınarak sahil yolunun farklı bölgelerindeki kamusallıklarının araştırılması için altı kentsel morfoloji kriterleri belirlenmiştir. Bu temel değişkenler ile çalışma alanı içerisindeki farklı odak noktalarındaki kamusal alanların kamusallığı araştırılıp geliştirilen yeni bir model ile sonuç bulgular görselleştirilmiştir. Örnek alan araştırması olarak, Samsun'un batı kentsel gelişim koridoru Atakum Sahil Yolu'nu, belirlenen morfolojik değişkenler temelinde kamusal mekanların kamusallığını incelemektedir. Bu çalışma, Atakum Sahil Yolu'nun üç farklı özellikteki bölgelerinin kamusallığı incelemektedir. Ayrıca bu bölgelerin kamusallık düzeylerini, problemlerini ve potansiyellerini belirlemektedir. Son olarak bütün bu çalışmanın sonucunda, bu tez, Atakum Sahil Yolu'nun farklı kamusal mekanların kamusallığının artırılmasını zemin hazırlayacak ve kamusal mekanların tasarımlarına yönelik mekansal tavsiyeler tavsiyeler içermektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of public space is quite extensive topic. It is frequently discussed in urban planning and urban design. This research primarily investigates the concept of publicness of public spaces. In addition, comprehensive analysis studies indicate what are the urban elements that determine and limit this publicness. First, it basically describes what public space is, what roles it has and what kind of stages of change it has undergone. Moreover, by examining the differences between the concepts of space and publicness and their relations with each other, it examines the phenomenon of public space within the framework of urban design theory. For this reason, this study has been carried out mainly on the relationship between urban morphology and public spaces. Six urban morphological criteria are determined to investigate the publicness of public space different parts of the coastal road by considering the spatial characteristics of Atakum Coastal Road. With these basic variables, the publicness of public spaces at different focal points within the study area is investigated and a new model is developed and the findings are visualized. As a case study, the western urban development corridor of Samsun, Atakum Coastal Road, investigates the publicness of public spaces on the basis of determined morphological variables. This study examines the publicness of the three different characteristics public spaces of the Atakum Coastal Road. It also determines the publicness levels, problems and potentials of these regions. Finally, as a result of this study, this thesis will provide a basis for increasing the publicity of the different public spaces of Atakum Coastal Road, and it will include suggestions at the level of policy and practical spatial arrangements for the design of public spaces.