Köyceğiz-Dalyan Özel Çevre Koruma Bölgesi'ndeki Anadolu Sığla Ormanlarında yarasa (chiroptera) aktivitesinin belirlenmesi
Determination of the bat (chiroptera) activity in the Anatolian Sweetgum Forests inside Köyceğiz-Dalyan specially protected area
- Tez No: 581099
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TARKAN YORULMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Zooloji, Biology, Forestry and Forest Engineering, Zoology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Anadolu Sığla Ormanları, yalnızca Güneybatı Anadolu ve Rodos Adası'nda doğal yayılış gösteren ve günümüzde insan kaynaklı yoğun habitat parçalanması sonucu yok oluşun eşiğine gelmiş relikt – endemik bir orman ekosistemidir. Bu ormanların subasar orman karakterinde olması, sürekli zemininde su barındırması, kışları ılık yazları nemli bir mikroklima sunmasından dolayı yarasaların habitat tercihi açısından incelemeye değer bir yapı olarak ön plana çıkmaktadır. Bu çalışma ile yarasaların bir orman ekosistemlerindeki varlığı ve çeşitliliği, orman ve yarasa ilişkisi, orman ekosistemindeki yarasaların ekolojik zincirdeki yeri ele alınmıştır. Bu kapsamda Muğla İli'nde Köyceğiz-Dalyan Özel Çevre Koruma Bölgesi sınırları dahilinde yer alan Anadolu Sığla Ormanları içerisindeki yarasa tür çeşitliliği, tür zenginliği ve aktivite yoğunluğu analiz edilmiştir. Böylece örnek bir sığla ormanında yarasa varlığının ve çeşitliliğinin belirlenmesi, aktivitelerinin ve ormanı kullanma durumlarının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Temmuz 2017 – Temmuz 2019 dönemleri arasını kapsayan bu çalışma süresince 30 hektar ile 250 hektar genişlikleri arasında değişen 10 farklı Anadolu Sığla Ormanı parçasında ampirik gözlemlerin yanı sıra ağ kurulumu, atrap kullanımı, 18 adet yarasa kutusu (evi) yerleştirimi, 1 adet manuel ve 2 adet full-spektrum yarasa detektörü (toplamda 67gün – 1978 adet ses kaydı) kullanımı metot olarak tercih edilmiştir. Tüm bu çalışmaların sonucunda toplamda 11 yarasa türünün varlığı Anadolu Sığla Ormanları'ndan ve yakın çevresindeki bağlantılı habitatlardan kaydedilmiş olup, bu türlerden Myotis daubentonii, Myotis emarginatus, Pipistrellus nathusii, Pipistrellus pygmaeus, Plecotus macrobullaris bölge için ilk kez kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Anatolian Sweetgum Forests, which is a relic-endemic forest ecosystem which has a natural distribution only in southwestern Anatolia and Rhodes Island and is now on the brink of extinction as a result of human-induced intense habitat fragmentation. As these forests have gallery forest character, they contain water on the ground continuously, and they offer humid microclimate in the winters and summers, it stands out as a structure worthy of examination in terms of the habitat preference of the bats. In this study, the existence and diversity of bats in a forest ecosystem, the relationship between forest and bat, the role of bats in the ecological chain of a forest ecosystem are discussed. Within this scope, diversity, richness, abundance and activity density of the bats within the borders of Köyceğiz-Dalyan Specially Protected Area in Muğla Province of Turkey were analyzed. During this study, between July 2017 and July 2019, the empirical observations in 10 different Anatolian Sweetgum Forests ranging from 30 hectares to 250 hectares, as well as mistnet installation, use of sweepnets, 18 bat boxes (house) placement, use of 1 manual and 2 full-spectrum bat detectors (67 days in total – 1978 voice records) was preferred as a method. As a result of all these studies, the presence of 11 bat species in total was recorded from the Anatolian Sweetgum Forests and related habitats in the surrounding area. Myotis daubentonii, Myotis emarginatus, Pipistrellus nathusii, Pipistrellus pygmaeus, Plecotus macrobullaris species were the first time recorded for the Southwestern Anatolia within this study.