Köyceğiz lagün sistemi ekonomik balık populasyonları üzerine incelemeler
  1. Tez No: 8495
  2. Yazar: SEDAT VAHDET YERLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KURU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 290
Özet
Bu çalışmada Köyceğiz Lagün Sis temi" nde yaşayan Mugil cep- halus, Liza ramada, Sparus aurata, Anguilla anguilla ve Cyprinus carpio, türlerinin eşey oranları / yaş kompozisyonları, yaş-boy, yaş-ağırlık ve boy-ağırlık ilişkileri ile kondisyon faktör leri saptanmıştır. Köyceğiz Lagün Sistemi' nde seçilen altı istasyonda su kalitesi temel parametreler ile izlenmiş, ba lık populasyonlarının tercihleri belirlenmiştir. Ayrıca bu türler için eşeysel olgunlaşma yaşı ve üreme zamanları sap tanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, growth and growth rates of MugJ.1 cephalus, Liza ramada, Sparus aurata, Anguilla anguilla and Cyprinus carplo in Köyceğiz Lagoon System were studied. Their age-length, age-weight and weight- length relationships, age composition were determined. The mean of condition factors were calculated. First maturity age and spawning time were determined for five species living in Köyceğiz Lagoon System. The water quality as basic parameters were determined on the six stations selected in Köyceğiz Lagoon System and the preference of fishes.