A plasmonic method for the determination of serotonin
Serotonin tayini için plazmonik bir yöntem
  1. Tez No: 581102
  2. Yazar: BEGÜM AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜRVET VOLKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Serotonin, birçok bilişsel ve davranışsal işlevin düzenlenmesi için önemli bir nörotransmitterdir. Olağandışı serotonin seviyeleri çeşitli hastalıklarla ilişkilendirildiği için tayini çok önemlidir. Sialik asit çoğunlukla asidik glikan zincirlerinde, glikolipidlerde ve glikoproteinlerde bulunur ve serotonine özel ilgisi olduğu bilinmektedir. Altın nanoparçacıklar, sialic asidin indirgen özelliği kullanılarak sentezlendikten sonra, yöntem basitçe, serotonin ve sialik asit arasındaki reaksiyona bağlı olarak altın nanoparçacıkların topaklaşması üzerine altın nanoparçacıkların 520 nm'deki absorbans pikinin uzun dalga boylarına kaymasına dayanmaktadır. Serotonin, dopamin, l-sistein, l-aspartik asit ve l-glutamik asit arasında sadece serotonin için görülen bu kayma, Mor Ötesi-Görünür bölge (UV-VIS) spektrofotometresi ile absorbans ölçerek, serotonin tayinin basit ve seçici bir şekilde yapılabileceğini göstermiştir. Yöntem 10 ila 500 µM arasındaki serotonin derişimleri için başarıyla çalışmıştır. Kandaki serotonin düzeyleriyle (0,5 ila 1,7 µM arasında) çalışabilmek için altın nanoparçacılar üzerinde modifikasyonlar yapılmıştır. Serotonin bağlanması için sialik asidin seçici tarafının uygun hale getirilmesi amacıyla sialik asidin karboksil grubunun, amin grubu içeren altın nanoparçacıklara bağlanması ve böylece Serotonin, birçok bilişsel ve davranışsal işlevin düzenlenmesi için önemli bir nörotransmitterdir. Olağandışı serotonin seviyeleri çeşitli hastalıklarla ilişkilendirildiği için tayini çok önemlidir. Sialik asit çoğunlukla asidik glikan zincirlerinde, glikolipidlerde ve glikoproteinlerde bulunur ve serotonine özel ilgisi olduğu bilinmektedir. Altın nanoparçacıklar, sialic asidin indirgen özelliği kullanılarak sentezlendikten sonra, yöntem basitçe, serotonin ve sialik asit arasındaki reaksiyona bağlı olarak altın nanoparçacıkların topaklaşması üzerine altın nanoparçacıkların 520 nm'deki absorbans pikinin uzun dalga boylarına kaymasına dayanmaktadır. Serotonin, dopamin, l-sistein, l-aspartik asit ve l-glutamik asit arasında sadece serotonin için görülen bu kayma, Mor Ötesi-Görünür bölge (UV-VIS) spektrofotometresi ile absorbans ölçerek, serotonin tayinin basit ve seçici bir şekilde yapılabileceğini göstermiştir. Yöntem 10 ila 500 µM arasındaki serotonin derişimleri için başarıyla çalışmıştır. Kandaki serotonin düzeyleriyle (0,5 ila 1,7 µM arasında) çalışabilmek için altın nanoparçacılar üzerinde modifikasyonlar yapılmıştır. Serotonin bağlanması için sialik asidin seçici tarafının uygun hale getirilmesi amacıyla sialik asidin karboksil grubunun, amin grubu içeren altın nanoparçacıklara bağlanması ve böylece topaklaşmada bir artışın elde edilmesi amaçlanmıştır. Sialik asidi, altın nanoparçacıklara seçici olmayan tarafından bağlama çalışmaları devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
Serotonin is an important neurotransmitter for regulating many cognitive and behavioral functions. Its abnormal levels have been related with various diseases hence the determination of the serotonin is very important. Sialic acid is mostly found in acidic glycan chains, glycolipids and glycoproteins and it is known to have a specific affinity for serotonin. In this study, determination of serotonin by using plasmonic property of gold nanoparticles was aimed. After synthesizing gold nanoparticles through sialic acid reduction, the method was simply based on the red shift in absorbance peak of gold nanoparticles at 520 nm upon aggregation of gold nanoparticles which was induced by the reaction between serotonin and sialic acid. This shift was seen only for serotonin among serotonin, dopamine, l-cysteine, l-aspartic acid and l-glutamic acid and it has shown that the determination of serotonin can be performed in a simple and selective way by measuring the absorbance with an Ultraviolet-Visible (UV-VIS) spectrophotometer. The method successfully worked for serotonin concentration between 10 and 500 µM. To be able to work with serotonin levels in blood between 0.5 and 1.7 µM some modifications on gold nanoparticles were performed. Making selective side of sialic acid available for serotonin binding was aimed by attaching carboxyl group of sialic acid onto amine group containing gold nanoparticles so that an enhancement in aggregation can be achieved. The studies on binding sialic acid to gold nanoparticles from its nonselective side for serotonin are in progress.