Erzurum ili merkez kırsal yerleşim toplulaştırma sahalarında sulamada sorunlar ve geliştirme olanakları
Irrigation problems and development opportunities in central rural settlement consolidation areas in Erzurum
- Tez No: 581103
 - Danışmanlar: PROF. DR. ÜSTÜN ŞAHİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 80
Özet
Toplulaştırma öncesi sulama projelerinin uygulandığı alanlarda; tarım arazilerinin çok parçalı, küçük ve dağınık olmaları, modern sulama teknik ve yöntemlerinin uygulanmasını zorlaştırırarak beklenen faydalara ulaşmayı kısıtlamaktadır. Sulama projelerinin etkinliğini artırabilmek için bu yatırımların arazi toplulaştırması uygulamaları ile birlikte yürültülmesi gerekmektedir. Bu araştırma; Erzurum Sulama Projesi alanında sulama projeleri toplulaştırma öncesi gerçekleştirilen toplam 13 yerleşkede toplulaştırmanın sulama üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Başarılı ve sürdürülebilir sulu tarım uygulamalarına yönelik problemler arazide gözlemler yapılarak ve üreticilerle anket çalışmaları yürütülerek belirlenmiş, veriler SPSS ve Excell ortamında analiz edilmiştir. Sonuçlar; üreticilerin yeniliklere açık olmadığını, sulamada yenilikçi teknolojilerin kullanılmadığını, sulama şebekesindeki kanallar ile sanat yapılarının bakım ve onarım gereksiniminin olduğunu göstermiştir. Arazide parsellerin tesviye ve kot farkına ilişkin düzenlemelere ihtiyacının da fazla olduğu görülmüştür. Ayrıca araştırma alanında 2009-2018 yılları arasında sulama oranının da düşük olduğu (%32,4-40,8) tespit edilmiştir. Üreticilerin tarımsal üretim gücünün gelir artışı sağlanarak artılamadığı da dikkate alındığında Erzurum Sulama Projesi sahasında yürütülen arazi toplulaştırma çalışmalarının toprak ve su kaynaklarının sürdürülebilir, etkin ve verimli kullanımı bakımından beklenilen faydayı sağlayamadığı sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In areas where irrigation projects are applied before consolidation agricultural lands that are fragmented, small and scattered makes it difficult to apply modern irrigation techniques and methods and limits the expected benefits. In order to increase the efficiency of irrigation projects, these investments should be carried out together with land consolidation practices. This study has been carried out to determine the impact of irrigation projects in the Erzurum Irrigation Project area executed in a total of 13 settlements before consolidation. The problems related to successful and sustainable irrigated agricultural practices have been determined by field observations and conducting surveys with the producers and the data were analyzed in SPSS and Excel practices. The results show that producers are not open to innovations, modern irrigation technologies are not used in irrigation, irrigation network channels and engineering structures need maintenance and repair. Furthermore, it was also noted that there was a need for regulating the leveling and level difference of the parcels in the field. In addition, it was found that the irrigation rate in the study area between 2009 and 2018 was low (32,4-40,8%). Considering that the agricultural production power of the producers could not be increased by increasing income, it has been concluded that the land consolidation works carried out in the Erzurum Irrigation Project area could not provide the expected benefits in terms of sustainable, efficient and productive use of land and water resources.