Üniversite öğrencilerinin kültürlerarası duyarlılık algıları: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi örneği
Intercultural sensitivity perceptions of undergraduate students: example of Mugla Sitki Kocman University
  1. Tez No: 581129
  2. Yazar: KASIM YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAVAŞ ÇAĞLAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırma üniversite öğrencilerinin kültürlerarası duyarlılık düzeylerini belirlemek amacı ile gerçekleştirilmiştir. Bu tez çalışmasında kesitsel tarama yönteminden faydalanılmıştır. Araştırma 2018-2019 akademik yılı güz döneminde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinin dört farklı fakültesinde öğrenim gören üniversite öğrencileri ile gerçekleştirilmiştir. Eğitim, Teknoloji, Edebiyat ve Spor Bilimleri Fakültelerinin farklı bölümlerinde okuyan toplam 1530 üniversite öğrenci araştırma sürecine dâhil edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Braskamp, Braskamp, Merrill ve Engberg (2012) tarafından geliştirilen ve araştırmacı tarafından Türkçeye uyarlanan“Kültürlerarası Duyarlılık (Küresel Perspektif)”ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler üzerinde betimsel ve çıkarımsal istatistikler gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulguları üniversite öğrencilerinin kültürlerarası duyarlılık düzeylerinin yüksek olduğunu göstermiştir. Buna ek olarak üniversite öğrencilerinin kültürlerarası duyarlılık düzeyleri cinsiyetlerine, eğitim gördükleri fakültelere ve bölümlere, öğrenim gördükleri sınıf düzeylerine ve aileleriyle yaşadıkları şehrin bulunduğu bölgeye göre anlamlı bir şekilde değişirken anne ve baba eğitim düzeyi, anne ve baba meslek durumu, ailelerinin gelir durumu ve yaşadıkları yere göre üniversite öğrencilerinin kültürlerarası duyarlılık düzeyleri anlamlı bir şekilde değişmemiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine intercultural sensitivity levels of university students. In this thesis, cross-sectional survey design was used. The research was conducted with university students studying at four different faculties of Mugla Sitki Kocman University during the fall semester of 2018-2019 academic year. A total of 1530 university students studying in different departments of the Faculties of Education, Technology, Literature and Sport Sciences were included in the research process. Intercultural Sensitivity (Global Perspective) scale developed by Braskamp, Braskamp, Merrill, and Engberg (2012) and adapted into Turkish by the researcher was used as the data collection tool in the study. Descriptive and inferential statistics were used in the obtained data. Research findings showed that university students had high intercultural sensitivity levels. In addition, while intercultural sensitivity levels of university students varied significantly according to their gender, the faculties and departments they study, the level of education they study, and the region where they live with their families, intercultural sensitivity levels of university students did not differentiate significantly according parents' education level, occupational status of their parents, income level of their families and place of residence.