Being the other: multiculturalism, diaspora and search of identity in Diana Abu-Jaber's novels
Öteki olmak: Diana Abu-Jaber'in romanlarında çokkültürlülük, diaspora ve kimlik arayışı
- Tez No: 581130
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kolonyalizmin kaçınılmaz bir sonucuna ilişkin olarak, diğer etnik gruplar gibi, Arap asıllı göçmenlerin de köklü kültürleri ve toplumsal değerleri gözardı edilerek Anglo-Amerikan toplum düzenine asimile olmaları beklenmektedir. Ürdün asıllı Amerikalı bir yazar ve Portland Eyalet Üniversitesi'nde profesör olan Diana Abu-Jaber, romanlarında, arada kalmış kimliklerin psikolojisini incelerken, çokkültürlülük, diaspora ve kimlik arayışı temaları üzerine eğilmektedir. Abu-Jaber'in romanlarında ana karakterler, hem Arap hem Amerikan kimliklerine sahip çıkmaya çalışırken, öte yandan öz kimliklerini yeniden inşa etmek için mücadele etmektedirler. Abu-Jaber, sürgünlerin sahip olduğu iki kimliklerine de yabancılaşmadan, Arap Amerikan kimliğini özümseyerek, öz kimliklerini inşa etmeleri gerektiğini öne sürmektedir. Bu bağlamda tez çalışması, çok kültürlü yapı ve diasporanın kaçınılmaz sonucu olarak ortaya çıkan eski ve yeni kimlik arasındaki ikilemi, Diana Abu-Jaber'in ön plana çıkan iki romanı, Arabian Jazz (1993) ve Crescent (2003) üzerinden incelemeyi amaçlamaktadır. Bir diğer konu ise, Diana Abu-Jaber'i, Postkolonyal ve Arap Amerikan edebiyatını temsil eden bir yazar olarak, Türk okuyucularına tanıtmaktır. Bu tez, Abu-Jaber'in bahsedilen iki romanındaki kimlik sorununu, Postkolonyal kuram bağlamında değerlendirmektedir. Bu bağlamda, Kolonyalizmin sonuçlarını göz önünde bulundurup, Edward W. Said'in eleştirel teorisi, Şarkiyatçılık ve Postkolonyal kuramın diğer önemli öncülerine de gönderme yaparak, Batı'nın Doğu algısını ve sürgünlerin“tireyi”özümsemesi ve“ev”kavramını yeniden inşa etmelerini kapsayan, Mehcer edebiyatındaki kimliğin karmaşıklığını da içine alan bir inceleme yapılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In relation to the inevitable result of Colonialism, as in the case of other ethnic groups, immigrants with Arab roots have also been expected to be assimilated into the mainstream, Anglo-American society, disregarding their rooted culture and social values. Diana Abu-Jaber, as a Jordanian American novelist and professor at Portland State University, accentuates upon the themes of multiculturalism, diaspora and search of identity in her novels whilst elaborating the psyche of in-between identities. Protagonists in Abu-Jaber's novels struggle to reinvent their own selves whilst trying to preserve their both Arab and American identities. Abu-Jaber puts forward the claim that exiles must reinvent their selves by embracing the duality of Arab American identity without being disloyal to either. Within this context, the thesis study aims to explore the dilemma between the old and the new identity as the inevitable result of multicultural structure and diaspora, in Abu-Jaber's two significant novels, Arabian Jazz (1993) and Crescent (2003). Another concern is to introduce Diana Abu-Jaber to Turkish readers as an influential novelist of the Postcolonial and Arab American literature. In this context, this thesis evaluates the identity problem in Abu-Jaber's two novels, within the frame of the Postcolonial theory. Regarding the results of Colonialism, an analysis is intended to be carried out about the Western perception of the East, and the complexity of identity in Mahjar literature, including how exiles could digest the“hyphen”and reconstruct the concept of“home”by centering upon Edward W. Said's critical theory, Orientalism, and alluding to the ideas of other significant pillars of the Postcolonial theory.