Finike'de (Antalya) yaşayan Lyciasalamandra luschani Finikensis (Başoğlu & Atatür, 1975) (urodela: amphibia)' in populasyon yoğunluğunun hesaplanması
Estimating population density of Lyciasalamandra luschani finikensis (Başoğlu & Atatür, 1975) (urodela: amphibia) in Finike (Antalya)
- Tez No: 581134
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Bu çalışma ile Finike'de yaşayan Lyciasalamandra luschani finikensis'in populasyon yoğunluğunun hesaplanması, alttürü tehdit eden faktörlerin belirlenerek türe özgü başarılı koruma stratejilerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Kapsam: Lyciasalamandra luschani finikensis'in Finike'deki populasyon yoğunluğunu hesaplamak için arazi çalışması yapılmıştır. Metotlar: Kısıtlı bir alanda dağılış gösteren ve neslinin doğada tehdit altında olduğu kabul edilen bu alttür için zararsız bir markalama tekniği olan fotoğraflama yöntemi kullanılmıştır. Bireyler arazide yakalanarak milimetrik kağıt üzerinde ayrı ayrı fotoğraflanmıştır. Çalışmanın yapıldığı bölgenin koordinatları alınarak 'Google Earth' üzerinde işaretleme yapılmış ve alan hesabı yapılmıştır. Markalanıp tekrar yakalanan birey sayısı da tespit edildikten sonra elde edilen değerler ile L. l .finikensis' in populasyon yoğunluğu hesaplanmıştır. Sonuçlar: Farklı tarihlerde yapılan çalışma sonucunda populasyon yoğunluğu, birinci arazi çalışmasında 7,6 birey/ha, ikinci arazi çalışmasında ise 18,1 birey/ha olarak hesaplanmıştır. Bu rakamlardan ikinci arazimiz sonucunda elde ettiğimiz yoğunluk değeri daha yüksek olduğu için bu değer çalışılan populasyonu temsil eden esas yoğunluk olarak alınmıştır. Aynı türe ait farklı bir alttür olan Lyciasalamandra luschani basoglui ve yakın akraba olan diğer bazı türlere ait populasyon yoğunluğu değerleri mevcut olduğu için elde ettiğimiz değer bunlarla karşılaştırılmıştır. L.l.finikensis populasyonunu tehdit eden en önemli faktör habitat tahribatıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to calculate the population density of Lyciasalamandra luschani finikensis in Finike and determine the subspecies threatening factors to develop successful species-specific conservation strategies. Content: In order to calculate the population density of Lyciasalamandra luschani finikensis, field survey was conducted in the area. Methods: For this subspecies, which is distributed in a restricted area and accepted to be threatened in nature, Photographing has been used as a harmles marking technique. Individuals were captured at different days and photographed separately on millimetric paper. The coordinates of the studied area were marked on Google Earth to calculate the area. After determining the number of individuals who were marked and re-captured, the population density of L. l.finikensis was calculated with the obtained values. Results: As a result of the fiel study conducted on different dates, the density was calculated as 7,6 individuals/ha in the first field survey and 18,1 individuals/ha in the second field survey. Since the density value obtained from our second survey is higher, this value is taken as the main density value that representing the studied population. Since the population density values of Lyciasalamandra luschani basoglui, another subspecies from the same species and other closely related species are available, we have compared these values. The most important threatening factor for L.l.finikensis population is habitat destruction.