Sergei Prokofiev'in hayatı ve Op.19 Keman Konçertosu'nun incelenmesi
The life of sergei prokofiev and the examination of The Op.19 Violin Concerto
- Tez No: 581137
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLEN EGE SERTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Sergei Prokofiev 20. yüzyıl müziğinin önemli temsilcilerindendir. Rus İmparatorluğu'nun son döneminde doğan besteci St. Petersburg Konservatuvarı'nda ulusal akımın önemli temsilcileriyle çalışmış fakat daima yeni müziğin temsilcisi olma yolunda ilerlemiştir. Aynı zamanda piyanistliğiyle de ön planda olan besteci ülkesinde yaşanan devrimler ve kendisinin yeni müziğe ilgisinden Amerika'ya ve Fransa'ya giderek hem kendi müziğini tanıtma olanağı bulmuş hem de başka bestecilerden etkilenmiştir. Yaşam şartlarının zorluğu sebebiyle ülkesine geri dönen Prokofiev burada Sovyet Hükümeti'nin baskısıyla karşılaşmış, 1953 yılında ülkesinde yaşama veda etmiştir. Prokofiev op.19 Keman Konçertosu'nu 1917 yılında tamamlamış ancak eserin prömiyeri devrimler sebebiyle Rusya'da gerçekleşmemiş, ilk olarak Fransa'da 1923 yılında seslendirilmiştir. Besteci op.19 Keman Konçertosu'nu Amerika'ya gitmeden hemen önce Klasik Senfoni ve Chout bale müziği gibi önemli eserleri bestelediği dönemde yazmıştır. Bu çalışmanın ilk bölümünde Prokofiev'in hayatı genel hatlarıyla ele alınmış, ikinci bölümünde op.19 Keman Konçertosu'nun yapısı, eserde yer alan keman teknikleri ve yorumlama yöntemleri açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Sergei Prokofiev is one of the most important representatives of 20th-century music. The composer, who was born in the last period of Russian Empire, studied with the important representatives of the nationalism. However, he always tried to be the representative of 20th-century music. Prokofiev, who was known as a pianist, went to America and France owing to revolutions in his country. He took great opportunities to introduce his music to the world when he went to abroad. Also he was affected by other composers' works. As he turned back to his country because of the difficulties of living conditions abroad, he faced with restraining by Goverment of The Soviet Union and he died in 1953 in The Soviet Union. Prokofiev completed his op.19 Violin Concerto in 1917. However, owing to the revolution in his country, the concerto had not been premiered in Russia. The concerto performed first time in France in 1923. Also he wrote op.19 Violin Concerto just before he went to America. In this period he created his outstanding works such as Classical Symphony and The Chout ballet. In the first part of the thesis, the life of Prokofiev has been roughly examined. In the second part, op.19 Violin Concerto has been observed in terms of structure, violin technique and methods of interpretation.