'lane late' portakal çeşidinde derim sonrası farklı uygulamaların muhafaza ve meyve kalitesi üzerine etkileri
Impacts of various postharvest treatments on storage and fruit quality of 'lane late' oranges
  1. Tez No: 581143
  2. Yazar: MEHMET SEÇKİN KURUBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada, 'Lane Late' portakal çeşidinde farklı paketleme evi uygulamalarının meyvelerin derim sonrası fizyolojileri, muhafaza süreleri ve depo çürüklükleri üzerine etkileri incelenmiştir. Bu amaçla, optimal derim zamanında derilen portakallara paketleme evinde, 1000 ppm fludioxonil, 1000 ppm fludioxonil+mum, 1000 ppm imazalil, 1000 ppm imazalil+mum, sıcak su (53 °C, 1 dk) ve potasyum sorbat (KS) (%1, 53 °C, 1 dk) olmak üzere farklı uygulamalar yapılmıştır. Derim sonrası farklı uygulamalar yapılan meyveler 5 °C sıcaklık ve %90-95 oransal nemde muhafaza edilmişlerdir. Farklı muhafaza ortamlarından birer ay aralıklarla alınan meyve örneklerinde muhafaza sırasında meydana gelen fiziksel ve kimyasal değişimler incelenmiştir. Bu amaçla portakallarda deneme sırasında; ağırlık kayıpları, suda çözünebilir kuru madde miktarı (SÇKM), titre edilebilir asit (TEA) miktarı, usare miktarı, kabuk renginde meydana gelen değişimler (L*, C* ve h°), L-askorbik asit miktarı, toplam fenol miktarı, toplam flavonoid miktarı, fenolik bileşikler, meyvelerin tat ve görünüşünde meydana gelen değişimler ile mantarsal ve fizyolojik nedenlerle bozulan meyve miktarları ve portakalların 20 °C'de raf ömürleri belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; farklı derim sonrası uygulamalarının hem soğukta depolama hem de raf ömrü boyunca 'Lane Late' portakal çeşidinin kalite özellikleri üzerine önemli etkilerinin olduğu görülmüştür. Birinci deneme yılında; soğukta muhafaza süresince, en düşük ağırlık kaybı, en yüksek tat ve görünüş değerleri fludioxonil+mum uygulaması yapılan meyvelerde, en yüksek L-askorbik asit, toplam fenol ve toplam flavonoid miktarı fludioxonil uygulaması yapılan portakallarda; en yüksek SÇKM miktarı, TEA, usare miktarları ile meyve kabuğu C* değeri ve en düşük çürük meyve miktarı imazalil uygulanmış meyvelerde saptanmıştır. Çalışmada en yüksek meyve kabuğu L* değeri ise imazalil+mum uygulaması yapılan portakallarda tespit edilmiştir. Birinci deneme yılı manav koşullarında; en yüksek meyve kabuğu L* değeri, L-askorbik asit, tat ve görünüş değeri ile en düşük çürük meyve miktarı fludioxonil+mum uygulaması yapılan meyvelerde belirlenmiştir. Araştırmada en yüksek meyve kabuğu C* ve h° değerleri ile toplam fenol miktarı imazalil uygulanmış portakallarda tespit edilmiştir. Denemede en düşük ağırlık kaybı, en yüksek SÇKM ve usare miktarı ise imazalil+mum uygulaması yapılan portakallarda saptanmıştır. Çalışmada en yüksek TEA miktarı ise sıcak su uygulaması yapılan meyvelerde belirlenmiştir. İkinci deneme yılında, soğukta muhafaza periyodunun sonunda; en düşük ağırlık kaybı, en yüksek SÇKM, TEA, usare, L-askorbik asit miktarı, meyve kabuğu C* değeri, tat ve görünüş puanı fludioxonil+mum uygulaması yapılan meyvelerde saptanmıştır. En yüksek toplam flavonoid miktarı fludioxonil, en düşük çürük meyve miktarı imazalil ve en yüksek toplam fenol miktarı ise KS uygulaması yapılan portakallarda belirlenmiştir. İkinci deneme yılında manav koşullarında; en yüksek TEA, usare, L-askorbik asit miktarları ile meyve kabuğu L*, C*, tat ve görünüş değerleri ile en düşük çürük meyve miktarı fludioxonil+mum uygulaması yapılan portakallarda saptanmıştır. Denemede en düşük ağırlık kaybı ve en yüksek meyve kabuğu h° değeri fludioxonil uygulanan meyvelerde tespit edilmiştir. Araştırmada en yüksek usare miktarı imazalil uygulaması yapılmış portakallarda ve en yüksek toplam fenol ve toplam flavonoid miktarları ise imazalil+mum uygulanmış meyvelerde kaydedilmiştir. Sonuç olarak 'Lane Late' portakal çeşidinin 5 °C sıcaklıkta ve %90-95 oransal nemde 5 ay süreyle depolanabileceği ve kalitenin korunması bakımından fludioxonil+mum uygulamasının diğer uygulamalardan daha başarılı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of various packing house treatments on postharvest physiology of the fruit, storage time, disease and disorders of 'Lane Late' oranges were investigated. For this purpose, chemical and non-chemical treatments were made to oranges. The oranges were harvested at commercial harvest maturity and 1000 ppm fludioxonil, 1000 ppm fludioxonil+wax, 1000 ppm imazalil, 1000 ppm imazalil+wax, hot water dip (53 °C, 1 min) and potassium sorbate (KS) (1%, 53 °C, 1 min) were applied in the packing house. After various postharvest treatments, fruits were stored at 0 °C temperature with 90-95% relative humidity. Fruit samples were taken at one month intervals from the storage room and various physical and chemical changes on the fruit were determined during the storage. Physical and chemical analyses such as weight loss, soluble solids content, titratable acidity, skin colour (L*, C*, h°), L-ascorbic acid content, total phenolics content, total flavonoid content, phenolic composition, changes in fruit taste and appearance, percentage of disease and disorders were carried out on the samples taken from storage rooms and shelf life periods. According to the results obtained; it has been observed that different post-harvest treatments have important effects on the quality characteristics of 'Lane Late' oranges during both cold storage and shelf life. In first year of experiment; at the end of cold storage the lowest weight loss, the highest taste and appearance values were recorded in fruit treated with fludioxonil+wax, the maximum L-ascorbic acid, total phenolics and total flavonoid values were noted in oranges treated with fludioxonil; the highest total soluble solids (TSS), titratable acidity (TA) and amount of juice, C* value of fruit and the lowest amount of fruit decay were determined in imazalil group of fruit.The maximum L* value of fruit skin were found in oranges treated with imazalil+wax. In first year of experiment during shelf life, maximum L* value of fruit skin, L-ascorbic acid, taste, appearance value and minimum amount of fruit decay were determined in fludioxonil+wax treatment. The highest C* and h° values of fruit skin and total phenolics values were found in imazalil+wax treatment. The lowest weight loss, the highest TSS and amount of juice were determined in oranges treated with imazalil+wax. The maximum amount of TA were obtained in fruit treated with hot water dip. In second year of experiment, at the end of cold storage; minimum weight loss, maximum amount of TSS, TA, amount of juice, L-ascorbic acid, fruit skin C* value, taste and appearance values were determined in fruit treated with fludioxonil+wax. The highest total flavonoid content in fludioxonil, the lowest amount of fruit decay in imazalil and maximum amount of total phenolics were determined in oranges treated with KS. In second year of experiment, during shelf life, maximum TA, amount of juice, L-ascorbic acid content and fruit skin L*, C*, taste, appearance values and minimum amount of fruit decay were determined in oranges treated with fludioxonil+wax. The lowest weight loss and the highest h° value of fruit skin was noted in fludioxonil group of fruit whereas maximum amount of juice was determined in oranges treated with imazalil. The highest total phenol and total flavonoid contents were recorded in fruit treated with imazalil+wax. As a conclusion, 'Lane Late' oranges can be stored commercially up to 5 months at 5 °C temperature and 90-95% RH. It was concluded that fludioxonil+wax treatment was more suitable than other applications to maintain postharvest quality.