Kamu çalışanlarının yaşam kalitesini belirlemede yoga ve pilatesin etkisi:Isparta örneği
The effect of yoga and pilates on determining the life of public employees:the case of Isparta
- Tez No: 581142
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET BUĞRA HAMŞIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı Yoga ve Pilates yapan kamu çalışanlarının, yaşam kalitesine etkisini araştırmaktır. Çalışmanın önemi ise meditasyon içerikli rekreatif etkinliklerin yaşam kalitesine etkisini ortaya koymasıdır. Yaşam kalitesi, bireyin içinde var olduğu somut yaşam şartları ile bu şartlara ilişkin öznel algıdır. Çalışmanın örneklemi Isparta ilinde yaşayan, yoga ve pilatese yönelen bireylerden oluşmaktadır. Katılımcıların nerdeyse tamamı kadındır, yine önemli bir kısmı evli olan katılımcıların eğitim düzeyi üniversite ve lisans üstü seviyededir. Çalışmada yoga ve pilates yapmanın aralarında pozitif korelasyona sahip olduğu, yoga ve pilates yapmanın yaş, cinsiyet, medeni durum ve eğitim düzeyine göre farklılık göstermediği yapılan fark testine göre ulaşılan sonuçlardır. Araştırmanın temel sorusu yoga ve pilates yapmanın yaşam kalitesine etkisi, yapılan regresyon analizi ile ölçülmüştür. Analiz sonucunda yoga ve pilates yapmanın kamu çalışanlarında pozitif yönde etki ettiği sonucuna ulaşılmıştır. Bulunan sonuçlar literatürdeki benzer çalışmalarla uygunluk göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of Yoga and Pilates public employees on quality of life. The importance of the study is to reveal the effect of meditative recreation activities on quality of life. Quality of life is the subjective perception of the individual's concrete living conditions. The sample of the study consisted of individuals who live in Isparta province and turned towards yoga and pilates. Almost all of the participants are women, and the majority of the participants are married and have an educational level of university and graduate level. In the study, it was found that yoga and pilates were positively correlated. Yoga and pilates did not differ according to age, gender, marital status and education level. The main question of the research was the effect of yoga and pilates on quality of life, regression analysis. As a result of the analysis, it was found that doing yoga and pilates had a positive effect on public employees. The results are consistent with similar studies in the literature.