Fungus kolleksiyonları ve saklanması üzerinde çalışmalar
  1. Tez No: 58114
  2. Yazar: BİRSEL BAYTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BİÇİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Ill öz Bu çalışmada özel fungus kolleksiyonları kurulmaya çalışılmış ve eğik agar kültüründa (oda sıcaklığı ve buzdolabı), mineral yağ altında slica gel'de ve vakumlu desikatörde saklama gibi metodlar kullanılmıştır. Çoğu fungus kültürlerini oda sıcaklığında saklamak uygun bulunmamıştır. Aspergillus, Colletotrichum, Fusarium, Maya Helminthosporium, Penicillium, Phoma, Rhizoctonia, Sclerotium, Trichoderma, Verticillium gibi fungal kültürlerin buzdolabında 6-8 ayda bir Phytophthora türlerinin ise 3-6 ayda bir yenilenmesi ile muhafaza edilecekleri, mineral yağ altında Phytophthora türlerinin, slica gel'de ise Fusarium türlerinin başarılı bir şekilde saklanabilecekleri sonucuna varılmıştır. Ustilago nuda t iri ti ci -14°C de 7 yıl sonunda %90; 4-7 °C de 6 yıl saklanmış olan Ustilago nuda tiritici %50-100; 4-7°C'de 18 ay saklanmış olan Ustilago hordei % 85-90; 4-7 °C'de 9 ay saklanmış olan Ustilago hordei %50-100 oranında canlı kaldıkları bulunmuştur. Pas ürediosporları buzdolabında saklandığında canlılıklarınım kaybettikleri bulunmuştur. Vakumlu desikatörde saklanan pas ürediosporlarından sadece Puccinia graminis ürediosporlarının %Z' canlı oldukları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, private fungi collections were established and different preventation methods such as on test tube slants at room temperature or in refrigerator, under mineral oil, on silica gel and in vacuumed desicator were used. Storing most of the fungi cultures at room temperature were not found unsuitable. In this study, it was conduded that some fungal cultures such as Aspergillus, Colletotrichum, Fusarium, Helminthosporium, Maya, Penicillium, Phoma, Rhizoctonia, Sclerotium, Trichoderma, Verticillium could be maintained in a refrigerator subculturing in 6-8 months while Phytophthora spp. in 3-6 months. In addition Phytophthora spp. and Fusarium spp. could be efficiently maintained under mineral oil and on slica gel, respectively. The survival of Ustilago nuda tritici stored at -14°C for 7 years was found 90% after FDA test and 50-100% the survival at 4-7X for 6 years; 85-90% Ustilago hordei at 4-7°C for 18 months and 50-100% at 4-7°C for 9 months. When rust urediospores were stored in refrigerator, they lost their aliveness.When rust urediospores were stored in a vacuumed desiccator, Their alivenness was found 2%.