Türkiye'nin mukayeseli üstünlüğe sahip olduğu hizmet sektörlerinin rekabetçi avantajlarının değerlendirilmesi
Evaluating the competitive advantage of Turkey's service sectors where it posesses a comparati̇ve advantage
- Tez No: 581164
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET KAHRAMAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Pazarlama ve Marka Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Gerçekleştirilen çalışma kapsamında Türkiye'nin mukayeseli üstünlüğe sahip olduğu hizmet sektörlerinin rekabetçi avantajlarının değerlendirilmesi üzerinde durulmuştur. Hizmet sektörünün oldukça geniş bir alanı kapsamasından dolayı araştırmanın evreni turizm sektörü olarak daraltılmıştır. Hizmet sektörüne olan yatırımlar günümüzde birçok ülkede olduğu gibi Türkiye'de de yatırımın en fazla olduğu sektörler arasında yer almaktadır. Hizmetin sunulmasında hizmet kalitesinin önemi oldukça fazladır. Hizmet kalitesini yüksek tutan turizm sektörü işletmelerinin rakiplerine karşı rekabet üstünlüğü yakalayabileceği öngörülmektedir. Rakiplere karşı rekabet üstünlüğü yakalayabilmek adına birden fazla hususun bir arada bulunması ve iyi bir şekilde yönetilebilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada turizm sektöründe rekabet gücü belirleyicilerinin neler olduğu araştırılmış ve Türkiye'nin turizm sektöründe rekabet üstünlüğü elde etmesinin nedenleri yapılan SWOT analizleri ile belirtilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey's comparative studies carried out in the context of the competitive advantages of the service sector have focused on evaluating the rule. Because the service sector covers a very wide area, the universe of the research has been narrowed as tourism sector. Investments in the service sector as in many countries today in Turkey is also among the sectors where investment is highest. The quality of service is very important in the provision of the service. It is foreseen that the tourism sector enterprises that maintain high service quality can achieve competitive advantage over their competitors. In order to gain competitive advantage over competitors, multiple issues must be co-existed and well managed. In this study the determinants of competitiveness in the tourism sector have been investigated and what led Turkey to achieve a competitive advantage in the tourism sector has been trying to specify done with SWOT analysis.