İzlenim yönetimi aracı olarak grafiklerin kullanımı
The use of graphs as an impression management tool
- Tez No: 581165
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sürdürülebilirliğe yönelik artan farkındalıkla birlikte, şirketlerin sürdürülebilirlir birer aktör oldukları izlenimini verme çabaları artmıştır. Bu amaç doğrultusunda finansal performanslarının yanı sıra sosyal ve çevresel alanlardaki performanslarını da paydaşlarıyla paylaşan şirketler, sürdürülebilirlik raporlarında sundukları olumlu ve olumsuz performans verilerini dengede tutmaya çalışmaktadırlar. Bu noktada, izlenim yönetimi, işletme paydaşlarının şirketlerin performanslarına yönelik algısını etkilemede kullanılan önemli bir taktikler bütünüdür ve sürdürülebilirlik raporlarında kullanılan grafikler şirket paydaşlarıyla olan iletişimde performansla ilgili mesajları etkili bir biçimde ilettiğinden önemli bir izlenim yönetimi aracı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu araştırmada, 2018 – 2019 yılı BİST Sürdürülebilirlik Endeksinde yer alan şirketlerden seçilen 49 şirketin sürdürülebilirlik raporlarında grafiklerin izlenim yönetimi aracı olarak kullanımı tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırma yöntemi olarak içerik analizi ile nicel yöntemlerin birlikte kullanıldığı karma bir araştırma yöntemi seçilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, grafikler şirketlerin izlenim yönetimi taktiklerinden iyileştirmeyi ve gizlemeyi gerçekleştirmede birer araç olarak kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Along with the increasing awareness of sustainability in Turkey as in all over the world, company efforts to give the impression that they are sustainable actors have increased. Companies that share their performance in the social and environmental areas, as well as their financial performance, want to give the impression of being sustainable actors by balancing the favourable and unfavourable information they provide in the sustainability reports. Thus, impression management is used in order to influence the company stakeholders' perception of their performance and graphs used in sustainability reports are important impression management tools, as they effectively transfer performance-related messages in communication with the stakeholders. In this research, the use of graphs as an impression management tool in the sustainability reports of 49 companies selected in the BIST Sustainability Index of 2018 – 2019 has been determined. The graphs in the reports of the selected companies were examined by manual analysis and the findings were statistically tested. According to the results, it was found that companies use both enhancement and obfuscation strategies through the use of graphs as impression management tools.