Kalça protezi yapılan olgularda sarkopeni ve sarkopeninin protez komplikasyonlarına etkisi
Sarcopenia and the effect of sarocopenia on prosthetic complications in patients with hip prosthesis
  1. Tez No: 581188
  2. Yazar: MESUT AY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURDAN ÇAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Sarkopeni, düşme, kırık, fiziksel maluliyet ve ölüm olmak üzere olumsuz sağlık sorunları ihtimalini artıran, ilerleyici ve yaygın bir kas hastalığıdır. Sarkopeni temelinde düşük kas kütlesi ve düşük kas kuvvetinin etkin olduğu kas yetersizliği hastalığı olarak bilinmektedir. Güncel literatüre göre 60. ve 70. yaşta sarkopeni prevalansı sırasıyla %5,%13'tür. Bu prevalans 80 yaş ve üzeri kişilerde %11-%50'ye kadar artış gösterir. EWGSOP2 (''The European Working Group on Sarcopenia in Older People'') kas kütlesi ölçümü için Bilgisayarlı Tomografi (BT), Ultrasonografi (US), Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG), Dual Enerji X Işını Absorpsiyometri (DEXA), Biyoelektrik İmpedans Analizi (BİA) olmak üzere dört yöntem önermiştir. Dejeneratif eklem hastalığı olarak adlandırılan osteoartrit (OA), ABD'de en yaygın görülen eklem hastalığıdır. Koksartroz kalça ekleminin osteoartritine verilen isimdir. Total kalça protezi koksartrozun cerrahi tedavilerinin başında gelmektedir. Bu çalışmadaki amacımız total kalça protezi olan hastalarda BT ile psoas kası ile paravertebral kasın sarkopeni açısından değerlendirilmesi ve sarkopenin protez komplikasyonlarına etkisini araştırmaktır. MATERYAL METOD Çalışma Atatürk Eğitim ve Araştırma hastanesinde 01.03.2013 – 01.08.2018 tarihleri arasında çekilen pelvise yönelik bilgisayarlı tomografilerin retrospektif olarak incelenmesi ile yapılmış olup çalışmaya 103'ü erkek 124'ü kadın olmak üzere toplam 227 olgunun kalça BT görüntüleri dahil edilmiştir. 227 olgunun 118'i kalça protezi olmayan normal popülasyonu, 109'u ise kalça protezi olan çalışma grubunu oluşturmaktadır. Hastaların protez olan tarafından bağımsız olarak bilateral paravertebral ve psoas kaslarının alanı ve yazılımsal olarak seçilen alanın dansitesi hesaplanarak kaydedildi. Ayrıca her hastada protezin son hali normal veya olası komplikasyonları belirtildi. Görüntüler değerlendirilirken daha önceki kabul görmüş çalışmalarla uyumlu olarak L3 veya L4 vertebra seviyesinde paravertebral ve psoas kas sınırları çizilerek maksimum alan ölçümü yapıldı. Protez komplikasyonları varsa kaydedildi. BULGULAR Taraf farketmeksizin kalça protezi olan hastalar ile normal grup karşılaştırıldığında bilateral paravertebral kas alanlarında anlamlı farklılık olmamasına rağmen kas dansitesinde azalma mevcuttu. Sağ kalça protezi olan hastalarda sağ psoas kası alan ve dansitesinde normal grup ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı derecede azalma mevcuttu. Sol kalça protezi olan hastalarda sol psoas kası alan ve dansitesinde normal grup ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı derecede azalma mevcuttu. Sağ kalça protezi olan hastaların içerisinde protez komplikasyonu olan ve protezi sağlam olan hastalar karşılaştırıldığında sağ psoas kası alanında anlamlı farklılık olmamasına karşın psoas kas dansitesinde komplikasyon gelişen hastalarda azalma mevcuttu. Sol kalça protezi olan hastaların içerisinde protez komplikasyonu olan ve protezi sağlam olan hastalar karşılaştırıldığında sağ psoas kası alanında anlamlı farklılık olmamasına karşın psoas kas dansitesinde komplikasyon gelişen hastalarda azalma mevcuttu. SONUÇ Bu sonuçlara dayanarak protezi olan hastalarda sarkopeni prevalansının normal popülasyona oranla daha fazla olduğunu ve gelişen sarkopeninin protez komplikasyonlarını artıran sebeplerden bir tanesi olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Sarcopenia is a progressive and widespread muscle disease that increases the likelihood of adverse health problems, including falls, fractures, physical disability and death. According to current literature, the prevalence of sarcopenia at the 60th and 70th years are 5%,13%, respectively. This prevalence increases up to 11% -50% for people 80 years and older. Computed Tomography (CT), US (Ultrasonography), Magnetic Resonance Imaging (MRI), Dual Energy X-Ray Absorptiometry (DEXA), Bioelectrical Impedance Analysis (BIA) for measurement of muscle mass EWGSOP2 (The European Working Group on Sarcopenia in Older People) proposed four methods. Osteoarthritis (OA), called degenerative joint disease, is the most common joint disease in the USA. Coxarthrosis is the name given to osteoarthritis of the hip joint. Total hip replacement is the primary surgical treatment of coxarthrosis. The aim of this study was to evaluate the psoas muscle and paravertebral muscle in terms of sarcopenia in patients with total hip replacement and to investigate the effect of sarcopenia on prosthetic complications. MATERIALS METHODS The study was performed retrospectively by computed tomography of the pelvis taken at Atatürk Training and Research Hospital between 01.03.2013 - 01.08.2018. Of the 227 cases, 118 were the normal population without hip replacement and 109 were the study group with hip replacement. The area of the bilateral paravertebral and psoas muscles and the density of the software-selected area were independently calculated by the prosthesis of the patients. In addition, normal or possible complications of the final prosthesis were noted in each patient. While evaluating the images, paravertebral and psoas muscle boundaries were drawn at level of the L3 or L4 vertebrae in accordance with the previously accepted studies and maximum area measurement was performed. Prosthetic complications were recorded if any. RESULTS Although there was no significant difference in bilateral paravertebral muscle areas, there was a decrease in muscle density when hip prosthesis patients were compared with normal group regardless of side. There was a statistically significant decrease in left psoas muscle area and density in patients with right hip replacement compared to normal group. There was a statistically significant decrease in the right psoas muscle area and density in patients with left hip replacement compared to the normal group. Although there was no significant difference in right psoas muscle area, there was a decrease in psoas muscle density complications in patients with right hip prosthesis. Although there was no significant difference in right psoas muscle area in patients with left hip prosthesis compared to patients with prosthesis complications and healthy prosthesis, there was a decrease in psoas muscle density complications. CONCLUSIONS Based on these results, we think that the prevalence of sarcopenia is higher in patients with prosthesis compared to the normal population and that sarcopania may be one of the reasons that increase at the prosthesis complications.