Güneydoğu Anadolu bölgesi için çift buharlaştırmalı soğutma sistemi
  1. Tez No: 58119
  2. Yazar: HÜSAMETTİN BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Öz Bu çalışmada, Güneydoğu Anadolu Bölgesi için çift buharlaştırmak soğutma sisteminin uygunluğu ve uygulanabilirliği teorik olarak incelenmiştir. İlk olarak, ısı kazancı hesabında ve soğutma sisteminin bilgisayar simulasyonunda kullanılmak üzere Şanlıurfa ilinin meteorolojik değerleri sürekli fonksiyonlarla ifade edilmiştir, örnek bir mahalin ısı kazancı soğutma sezonu boyunca günlük ve saatlik olarak hesaplanmıştır. Daha sonra, örnek mahal için psikrometrik diyagramda soğutma sisteminin bilgisayar simulasyonu yapılmıştır. Bilgisayar simulasyonu yardımıyla çift buharlaştırmalı soğutma sistemiyle ilgili olarak sonuçlar incelenmiştir. Çift buharlaştırmalı soğutma sisteminin genelde sıcak ve kurak olan Güneydoğu Anadolu Bölgesi için ısıl konforu büyük ölçüde sağladığı tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT In this study, the applicability and suitability of double evaporative cooling system for the region of South-Eastern Anatolia has been examined theoretically. First, meteorological values of Şanlıurfa province have been expressed with continuous functions to use in computed aided calculation of heat gains. The heat gain of a sample building has been calculated during the cooling season daily and hourly. The results of computer simulation of double evaporative cooling system have been evaluated. It has been verified that double evaporative cooling system provides thermal comfort largely in the region of South-Eastern Anatolia which has generally hot and dry climate.