Adana merkez ilçe sınırları içindeki seyhan nehrinin ve içme sularının çevre ve iklimsel faktörlere bağlı olarak bakteriyolojik kirlilik düzeyi
- Tez No: 58118
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YÜCEER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
VIII OZ Bu çalışmada, Seyhan Baraj gölünden başlanarak Seyhan Nehrinde 15 km'lik güzergah boyunca seçilen 6 noktada, bir yıl süreyle bakteriyolojik analizler yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar iklimsel ve çevre faktörlerine bağlı olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca Seyhan Nehrinin sağ ve sol yakasında nehre yakın olan 6 bölgede, 19 adet içme suyu kuyusu ve kuyuların bulunduğu bölgelerdeki şebeke sularında toplam koliform ve fekal koliform tesbiti yapılmıştır. Çalışmaların sonucunda Seyhan Nehrindeki bakteriyolojik kirlenmenin boyutu, kuyuların mevcut durumu bölgelere ait şebeke sularındaki bakteriyolojik kirlilik ve dezenfeksiyon yüzdesi belirlenmiştir. İçme suları ile su kaynaklı bulaşıcı hastalıklar arasındaki korelasyon tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT In this study, bacteriological analysis were carried out at six points along the 15 km of Seyhan River, starting from Seyhan Dam Lake. Results obtained from the analysis were evaluated with climatogic and environmental factors, together. Morever, on the right and left parts of the river 19 dringing water wells and network water have been determined by the view of total and fecal coliform bacteria in the six regions. At the and of this study, the dimension of bacteriological pollution on river, the existing condition of wells and the percentage of disinfaction were investigated. Also, the correlation between drinking water and waterborn desaeses were determined.