Mardin'deki çift dilli öğrencilerin Fasih Arapça üzerindeki eğilimleri
The tendency of bilingual students in Mardin on fasih Arabic
  1. Tez No: 926161
  2. Yazar: ALEYNA ALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURULLAH YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Çift dillilik, uluslararası iletişim sayesinde evrensel bir hale gelmektedir. Günümüzde, her bireyin ikinci hatta üçüncü dili bilmesi zorunlu hale gelmiştir. Çift dile sahip bir birey günlük yaşamında iki dili aktif bir şekilde kullanabilir veya iki dil arasındaki etkileşimi iyi bir şekilde yönlendirebilir. Ayrıca Baker & Jones (1998) iki dilli olmanın bazı sosyal yönlerini şu şekilde vurgulamıştır; iki dilli bir çocuk ailesi ile bir dili ve arkadaşları ile başka bir dili kullanabilir ve bu da sosyal çevresinde daha samimi ve güçlü bir iletişim kurmasına yardımcı olabilir. Bu kavramın diğer bir sosyal avantajı da çocuğun sadece ebeveyni ile değil akrabaları ve çevresindeki arkadaşları ile daha sıkı bir iletişim kurabilme becerisini geliştirmesidir. İki dilli çocuklar ayrıca birçok etnik grupların olduğu okullarda arkadaşları ile daha iyi bir iletişim kurabilirler. Ülkemizde de çift dilli olan öğrenci sayısı oldukça fazladır. Ancak çift dilliliği Türkçe-Arapça olarak sınırlarsak bu sayının büyük bir kısmını Türkiye Cumhuriyeti'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi oluşturmaktadır. Bu nedenle bu çalışma Mardin ilinde doğup büyümüş ve iki dilli bir çevrede yetişmiş olan öğrencileri kapsamaktadır. Bu araştırmanın amacı çift dilli çocukların okulda öğretilen Fasih Arapçaya yani Fushaya olan eğilimlerini belirlemek, bu iki Arapçanın birbirini üzerindeki olumlu ve olumsuz etkilerini tespit etmek, Mardin Arapçasının (Ammicenin) kullanım yoğunluğunu ve Fasih Arapçanın kullanım alanını belirleyip Mardin Arapçasının, Fasih Arapçanın öğrenim aşamasında yaptığı etkiyi belirlemektir. Bu çalışmayla günlük hayatlarında Türkçe-Arapça dillerinin ikisini de aktif şekilde kullanan öğrencilerle birinci bölümü kişisel bilgiler, ikinci bölümü ise hedeflenen amaç hakkındaki soruları kapsayan bir anket çalışması yapılmış ve cevaplar alınmıştır. Hedef grup, Mardin Yeşilli Anadolu İmam Hatip Lisesi 5,6,7,8,9,10,11 ve 12. Sınıftan toplam 110 öğrenci ve Mardin Artuklu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arap Dili ve Edebiyatı öğrencilerinin 20 tanesinin katılımıyla oluşmuştur. Anket nicel ekonomik sonuçlar sağlayan bir yazılım programı olan IBM SPSS aracılığıyla analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre Mardin Arapçasının okulda öğretilen fasih Arapçayı anlama ve konuşma da önemli bir etkisi olduğu belirlenmiştir. Bunun yanı sıra, anket sonuçları hedef kitlenin Fasih Arapçada az da olsa zorluklar yaşadığını göstermektedir. Bunları düzeltmek için, katılımcıların daha yoğun olarak çalışmaları ve öğretilen Fasih Arapçaya ait kelimeleri günlük hayatta kullanmaları gerektiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Bilingualism is becoming universal thanks to international communication. Nowadays, it has become mandatory for every individual to know a second or even a third language. A bilingual individual can actively use two languages in daily life or manage the interaction between the two languages beautifully. Additionally, Baker & Jones (1998) emphasized some social aspects of being bilingual: A bilingual child can use one language with his family and another with his friends, which can help him establish more intimate and stronger communication in his social environment. Another social advantage of this concept is that it improves the child's ability to communicate more closely with his parents, relatives, and friends around him. Bilingual children can also communicate better with their friends in schools with many ethnic groups. The number of bilingual students in our country is quite high. However, if we limit bilingualism to Turkish-Arabic, most of this number consists of the Southeastern Anatolia Region of the Republic of Turkey. For this reason, this study includes students born and raised in Mardin and grew up in a bilingual environment. This research aims to determine the tendency of bilingual children towards Fasih Arabic, namely Fusha, taught at school, to determine the positive and negative effects of these two Arabic languages on each other, to determine the intensity of use of Mardin Arabic (Ammice) and the area of use of Fasih Arabic, and to determine the impact of Mardin Arabic and Fasih Arabic on the learning stage. With this study, a survey was conducted with students who actively use both Turkish and Arabic languages in their daily lives, and the answers were received, with the first covering personal information and the second covering questions about the targeted purpose. The target group consisted of a total of 110 students from the 5th, 6th, 7th, 8th, 9th, 10th, 11th, and 12th grades of Mardin Yeşilli Anatolian Imam Hatip High School and 20 of the Arabic Language and Literature students of Mardin Artuklu University Faculty of Letters. The survey was analyzed through IBM SPSS, a software program that provides quantitative economic results. According to the results obtained, it was determined that Mardin Arabic significantly impacted understanding and speaking the fluent Arabic taught at school. In addition, the survey results show that the target audience needs some help in Fasih Arabic. To correct these, it was determined that the participants should study more intensively and use the words taught in Fasih Arabic daily.