Pop sanatında beden imgesi
Body image in pop art
- Tez No: 581190
- Danışmanlar: PROF. MAHMUT BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmanın başlangıcında; bedenin, antik dönemde kıvılcımlanan düşüncelerden hareketle Klasik Yunan'da ölçülere bağlı belli bir idealde uzlaşma sağlayarak, ortaçağda ne hale geldiği, yine bu dönemki anatomi araştırmalarıyla Rönesans'ın temellerinin nasıl atıldığı ve takip eden süreçte sanatsal açıdan ne gibi süreçlerden geçtiği anlatılmaya çalışılmıştır. Burada amaçlanan, belirtilen zaman dilimi içerisinde beden algısının nasıl değişimlere uğradığı sorusuna yanıt bulmak ve buradan yola çıkarak günümüze ışık tutmasını incelemektir. Çalışmanın asıl konusunu oluşturan Pop Sanatı'nda beden imgesini incelemeye gelirken, bu döneme zemin hazırlayan“kitle kültürü”olgusu çeşitli açılardan değerlendirilmiş; böylece, Pop Sanatı'nın nasıl bir ortamda meydana geldiği araştırılmıştır. Pop Sanatı'nda beden imgesi başlığı altında çalışmalarında beden imgesine yer veren sanatçılar farklı maddeler halinde ve seçilmiş örnek eserlerini de inceleyecek şekilde bir araya getirilmiştir. Çalışmanın sonuç bölümündeyse, anlatılanlar ışığında kendi resimlerime de temel oluşturan düşünce ve sanat hareketleri ile bir genel değerlendirilme sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
At the beginning of this study it is examined how body was formed in Ancient Greece by the ideas of the era. It was tried to be explained how body image was perceived through agreements on the canons in Ancient Greece, how it was interpreted in the Middle Ages and how the Renaissance was grounded through anatomical researches and how it is perceived in the ongoing eras. It is aimed to look for answers how body image was changed in this specified period and is tried to illuminate the use of body image today. Towards the main point of the study the body image in pop art, the term“mass culture”was researched from different perspectives, in this way it was tried to be explained in what kind of atmosphere pop art was emerged. In the topic of body image in pop art some artists who use body image in their artwork were gathered by analyzing their selected works. By the conclusion of this study a general consideration is presented through conceptions and art movements which also influence my works.