Resim sanatında bir ifade unsuru olarak kent imgesi
Expression of city art
  1. Tez No: 280153
  2. Yazar: PINAR KARADENİZ AKMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. FEYZİ KORUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
“Resim Sanatında Bir ifade Unsuru Olarak Kent İmgesi”başlığı altında hazırlanan bu çalışmada, kent konusu üzerinde yaptığım araştırmalar ve bu konudaki çalışmalarıma yer verilerek, özellikle Batı Resmi'nde İzlenimcilik ve sonrasındaki bazı sanat akımları içerisinde kent konusunu ele alan sanatçılara değinilmiştir.İlk olarak kentlerin ortaya çıkış süreçleri incelenmiş, Sanayi Devrimi'nin gerçekleşmesiyle, teknoloji, fikir ve sanat alanındaki yeniliklerle birlikte ortaya çıkan kentlere değinilmiştir. Teknolojinin akıl almaz bir şekilde ilerlemesi ve beraberinde nüfusun artmasıyla birlikte, kentlerin hızla büyümesinin mimariye olan etkileri de incelenerek, kentleşme sürecinde yaşananlar anlatılmıştır.Sanayi Devrimi'nin etkisiyle, fiziksel çevredeki değişikliklere değinilmiş ve değişen kent düşüncesiyle birlikte sanatçıların eserlerindeki kent konusuna bakılmıştır. Özellikle Batı Resmi'nde, Sanayi Devrimi'nin gerçekleştiği dönem olan 19. yüzyılın ikinci yarısı ve sonrasındaki kent yorumlarına değinilmiştir. Bu dönem içerisinde Empresyonizm, Kübizm, Sürrealizm, Yeni Dışavurumculuk, Foto Realizm, Pop Art gibi sanat akımlarından etkilenmiş olduğum sanatçılara ve bu sanatçıların tuvallerindeki kent görünümlerine yer verilmiştir.Son bölümde ise, 1996 yılından beri ilgilendiğim bir tema olan `kent' konusunun bir ifade unsuru olarak tuvalimde ne şekilde yer aldığı açıklanmış ve kent yaşamının benim üzerimdeki etkileri anlatılmıştır. Kent görünümlerini farklı bakış açıları içerisinde resmederken fotoğrafın da önemli bir yeri olduğu belirtilmiş ve bir zaman sürecine bağlı olarak bu görüntülerin her ışık altında değişik yorumlarla çalışmalarıma yansıdığı anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
I have prepared my study with the headline ? Expression of city in art? my search on city images is explained in this study. I have especially dealt with the artists who studied on city images. These artist dealt with Empressionizmin western drawing and they especially chose city images among the other art movements.To start with, the coming out of the cities has been searched. And within time, cities have changed a lot with the Industrial Revolution in terms of techonology, art and idea. This change has been mentoined in my study. Rapidly developing technology and increasing populalation affected the city images. The changes in the architecture of cities have also been examined in my study.With the affect of Industrial Revolution, the changes in the physical environments have been mentioned. The subject of the city has also changed with the Industrial Revolution and these drawings have been searched in my study. I have especially examined the second part of the 19 th century as the Industrial Revolution was realized during that period of time. I have searched the drawings of the artists who were affected by Empressionism, Kübizm, Sürrealism, New Expressionism, Photo Realism, Pop Art movements and I have searched the city images of these artists.And in the last part of my study, the city subject and how it took part in my drawings have been explanied. The affects of city life on me have been searched. While drawing the city images from different point of wievs, it is obvious that photography has also a great role. Depending on time, all these images and their various comments under different types of lights have been explained.