Kalp ve damar cerrahisi geçiren hastalarin taburculuk öğrenim gereksinimleri ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of discharge learning requirements and affecting factors undergoing patients with heart and vascular surgery
  1. Tez No: 581193
  2. Yazar: SERDAR ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Hemşirelik, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, kalp ve damar cerrahisi geçiren hastaların taburculuk öğrenim gereksinimleri ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacı ile kesitsel ve tanımlayıcı tipte yapıldı. Çalışma, 20 Haziran 2018 - 30 Ocak 2019 tarihleri arasında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesinin kalp damar cerrahisi kliniğinde yürütüldü. Bu çalışmaya 78 hasta katıldı. Veriler araştırmacılar tarafından oluşturulan anket formu ve Hasta Öğrenim Gereksinimleri Ölçeği ile toplandı. Araştırmada veriler SPSS, Version 22.0, (SPSS Inc., Chicago,IL, USA) kullanılarak değerlendirildi. Shapiro Wilk testi, verilerin normal şekilde dağılmadığını gösterdi. Veriler sayı, yüzde, ortalama, standart sapma ve Mann-Whitney U ve Kruskal Wallis testi kullanıldı. Anlamlılık düzeyi p0.05). Sonuç olarak, hastaların taburculuk bilgi gereksinimlerinin oldukça fazla olduğu, bu nedenle kalp-damar kliniğinde hastaların öğrenim gereksinimlerine göre taburculuk eğitiminin yapılandırılması, taburculuk öğretimi her hastaya standart ve geleneksel olarak değil, hastaya özel yöntemler seçilerek verilmesi gerektiği önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in cross-sectional and descriptive type to determine the post-discharge learning requirements of patients undergoing cardiovascular surgery. The study was carried out in the cardiovascular surgery clinic of Sivas Cumhuriyet University Hospital between 20. 06. 2018 and 30. 01. 2019. This study participated 78 patients. The data were collected with a questionnaire form prepared by the researchers and the Patient Learning Needs Scale. Data were evaluated using SPSS, Version 22.0, (SPSS Inc., Chicago, IL, USA). The Shapiro Wilk test revealed that the data were not normally distributed. Data were analyzed using number, percentage, mean, standard deviation and Mann-Whitney U and Kruskal Wallis test.