Koroner arter bypass greft ameliyatı geçiren hastaların taburculuk sonrası öğrenim gereksinimlerinin belirlenmesi
Determination of post-discharge learning needs of patients undergone coronary artery bypass grafting surgery
  1. Tez No: 282104
  2. Yazar: GÜLSEN DEMİRKIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilk kez koroner arter bypass greft (KABG) ameliyatı geçiren hastaların taburculuk sonrası öğrenim gereksinimlerini ve bu öğrenim gereksinimlerinin hastaların tanıtıcı özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemekti.Bu araştırma, tanımlayıcı ve kesitsel türdendir. Araştırma, 1 Mart ? 31 Ağustos 2009 tarihleri arasında, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Kalp Damar Cerrahisi Kliniği'nde yürütüldü. Araştırmanın örneklemi, ilk kez KABG ameliyatı geçiren 80 hastadan oluştu. Veriler Hasta Bilgi Formu ve Hasta Öğrenim Gereksinimleri Ölçeği (HÖGÖ) kullanılarak toplandı. Verilerin istatistik analizlerinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler kullanıldı.Araştırmaya katılan hastaların büyük çoğunluğu evli (%88.8), erkek (% 80.0) ve 45-64 yaş grubunda (%72.5) idi. Hastaların öğrenim gereksinimleri toplam puan ortalaması 183.48±23.36, önemlilik düzeyinin 3.66 olarak çok önemli olduğu bulundu. Hastalar için en önemli öğrenim gereksinimi ölçeğin yaşam aktiviteleri alt boyutu (ortalama puan 37.60±4.93, önemlilik düzeyi=4.93), en az önemli öğrenim gereksinimi ise duruma ilişkin duygular alt boyutuna ilişkindi (12.66±4.04, önemlilik düzeyi=2.53).
Özet (Çeviri)
Aim of this study was to determine post discharge learning needs of patients who had undergone coronary artery bypass grafting surgery (CABG) for the first time, and whether these needs change according to the patients? identifier characteristics.This was a cross-sectional and descriptive study. The study was conducted on patients in Cardio Vascular Surgery Clinic of İnönü University Turgut Özal Medical Center between dates March 1, -August 31, 2010. The sample consisted of 80 patients who had undergone CABG for the first time. Data were collected using by Patient Information Form and the Patient Learning Needs Scale (PLNS).The most of the patients was married (88,8%), male (80,0%), and in 45-64 age group (72.5%). The mean total score learning needs of patients was 183.48±23.36, with an importance level of 3.66 were found to be very important level. Tthe most important learning need of patients was the life activities (37.60±4.93, importance level 4.93) and the least important learning need was the emotions related to the situations (12.66±4.04, importance level 2.53).