7. sınıf hücre ve bölünmeler ünitesinin REACT stratejisiyle öğretimi
Teaching of the 7th grade 'the cell and divisions' unit through REACT strategy
- Tez No: 581197
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYDA GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, 7. sınıf 'Hücre ve Bölünmeler' ünitesinin REACT stratejisiyle öğretiminin, öğrenmeye, öğrenmenin kalıcılığına, öğrencilerin derse olan tutumlarına ve motivasyonlarına etkisini incelemektir. Yöntem: Araştırmada nicel yaklaşımın yarı deneysel araştırma deseni kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini 2018-2019 eğitim öğretim yılı içerisinde Trabzon Vakfıkebir ilçe merkezinde bulunan ve rastgele belirlenmiş bir ortaokulun 7. sınıfında öğrenim gören toplam 60 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen 'Hücre ve Bölünmeler Başarı Testi', orijinal olarak Keçeci ve Kırbağ-Zengin (2015) tarafından 'Fen ve Teknoloji Tutum Ölçeği' adıyla geliştirilen ve araştırmacı tarafından dersin adı güncellenerek revize edilen 'Fen Bilimleri Dersi Tutum Ölçeği' ve Dede ve Yaman (2008) tarafından geliştirilen 'Fen Öğrenmeye Yönelik Motivasyon Ölçeği' kullanılmıştır. Bununla beraber Elde edilen verilerin analizinde betimsel istatistikler (aritmetik ortalama, standart sapma), bağımlı ve bağımsız örneklem t-testi ile Hake (1998) tarafından geliştirilen kazanım formülünden yararlanılmıştır. Ayrıca deney grubundan 9 öğrenciyle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Bulgular: Elde edilen bulgulara göre öğrencilerin başarı testine ait ön-test, son-test ve kalıcılık testi puanları arasında deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar ortaya çıkmıştır. Motivasyon ve tutuma yönelik ön-test, son-test puanları arasında ise anlamlı bir farklılık oluşmamıştır. Sonuç: Sonuç olarak, çalışmanın bulguları tutum ve motivasyon ölçeklerinde anlamlı bir artış olmamakla birlikte öğrenme ve kalıcılık açısından yaşam temelli öğrenmenin (REACT stratejisi) mevcut öğretim programında ön görülen yaklaşımlardan (yapılandırmacı yaklaşım) daha etkili olduğunu göstermiştir. Bu noktada öğretim programı hazırlanırken veya yeniden düzenlenirken bu hususların göz ardı edilmemesi ve yaşam temelli öğrenme yaklaşımına da süreçte yer verilmesi önemli görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to examine the effect of teaching of the 7th grade 'The Cell and Divisions' unit through REACT strategy on learning, retention of knowledge, the studentes' attitudes and motivations. Method: A quasi-experimental method was employed in the study. The sample of the study consists of a total of 60 students in the 7th grade of a randomly determined secondary school located in the center of Trabzon Vakfıkebir during the academic year 2018-2019. The data were collected through 'Cell and Divisions Achievement Test' developed by researcher, 'Science Course Attitude Scale' revized by research and namely 'Science and Technology Attitude Scale' originally developed by Keçeci and Kırbağ-Zengin (2015) and 'Motivation Scale for Science Learning' developed by Dede and Yaman (2008). The data were analized through descriptive statistics (mean values, standard deviation), dependent and independent-samples t-test and gain score formula developed by Hake (1998). In addition, semi-structured interviews were conducted with 9 students from the experimental group. Findings: The findings showed that there were statistically significant differences between the students' pre-test, post-test and retention test scores in favor of experimental group. There wasn't significant difference between pre-test and post-test scores for motivation and attitude. Result: As a result, the findings indicated that there was no statistically significant increase in attitude and motivation scales. The findings also indicated that contest based learning (REACT strategy) was more effective than the approaches (constructivist approach) proposed in the curriculum. In this perspective, it is important that these matters should not be ignored while preparing or rearranging the curriculum and also that context-based learning approach should be included in the process.