Türkiye'nin Batı Karadeniz kıyılarında Liocarcinus depurator'u dağılımı ve bazı biyoekolojik özellikleri
Distribution and some bioecological properties of Liocarcinus depurator in Western Black Sea coast of Turkey
- Tez No: 581200
 - Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MUTLU GÖZLER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma Kasım 2017 ile Ağustos 2018 tarihleri arasında Türkiye'nin Batı Karadeniz'de kıyılarında beş istasyonda 10 m, 20 m ve 30 m derinliklerde mevsimsel olarak gerçekleştirilmiştir. Örneklemlerde kirişli trol kullanılmıştır. Çalışmada 1945 adet Liocarcinus depurator örneklenmiştir. Toplanan örneklerin 653 tanesi dişi 1292 tanesi ise erkektir. Dişi erkek oranı 1:1,98'dir. Popülasyon genel olarak değerlendirildiğinde ortalama karapaks boyu 21,10±5,09 mm, ortalama karapaks genişliği 24,91±5,94 mm ve ortalama ağırlık olarak 5,57±3,92 g olarak tespit edilmiştir. Çalışmada en fazla birey sonbahar mevsiminde dört numaralı istasyonda 10 m derinlikte, en az birey ise ilkbahar mevsiminde bir nolu istasyonda 30 m derinlikte tespit edilmiştir. Tüm popülasyonun karapaks boy-ağırlık ilişkisi W=0,0012LB2,7153, karapaks genişliği-ağırlık ilişkisi W=0,0006LG2,8015 şeklinde belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out between dates of November 2017 and August 2018 in the Western Black Sea coast of Turkey among 5 stations (depth of 10, 20 and 30 meters). Beam trawl was used for sampling. In total, 1945 Licarcinus depurator were investigated of which 653 female and 1922 male specimen recorded. The ratio between F:M was 1:1,98. The length composition of the individuals was calculated by measuring the carapace. The evaluation of the population indicated 21,10±5,09 mm for average carapace length, 24,91±5,94 mm average carapace width while average weight was measured as 5,57±3,92 g. The abundance of the samples were recorded as highest at the station 4 (depth of 10 m) on fall season and lowest at the station 1 on spring (depth of 30 m). The length-weight relationship of population was calculated as W=0,0012LB2,7153 and W=0,0006LG2,8015, respectively.