Bazı makarnalık buğday çeşidinde farklı azot dozlarının verim ve bazı kalite kriterlarine etkileri
  1. Tez No: 58126
  2. Yazar: A. DENİZ YAPAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MÜJDE KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
öz Kaliteli makarnalık buğday üretimine katkıda bulunmak amacıyla 3 güncel makarnalık buğday çeşidi ile, dane kalitesini iyileştirmede ıslah materyali olarak kullanılabilecek 10 yerel çeşidin erken ve geç azot uygulamalarına verim ve kalite yönünden tepkileri incelenmiştir. Ekim, kardeşlenme ve sapa kalkma dönemlerinde bölünerek verilen düşük (Nl^g/daj^+S+a+O) ve yüksek (N3=6+6+4+0) azot uygulaması ile çiçeklenmede eşit miktarda azot uygulamasının (N2=3+3+2+6 ve N4=6+6+4+6) verim ve önemli dane kalite kriterlerine(protein oranı, camsılık oranı vb.) etkisi incelenmiştir. Bazı yerel çeşitler, ıslah çeşitlerinin verim düzeyine çıkabilecek çeşitler düzeyinde bulunmuştur. Yüksek miktarda azot uygulamasının verimi artırma yönünden önemli bir etkisinin olmadığı, buna karşılık kaliteyi artırma yönünde etkili olduğu saptanmıştır. Çiçeklenme döneminde yapılan azot uygulamasının da verimden çok, özellikle çiçeklenmeden önce azot uygulamasının düşük tutulduğu koşullarda kaliteyi iyileştirici yönde etki ettiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
?VI- ABSTRACT The response of 3 durum wheat variaties and 10 landraces used as breeding material as to progress grain quality to early and late nitrogen applications for yield and quality was investigated to support high quality durum wheat production. The effect of low (Nl kg/da= 3+3+2) and high (N3=6+6+4) nitrogen application given as split at sowing, tillering, stem elongation stages with added equal nitrogen application at anthesis (N2=3+3+2+6, N4=6+6+4+6) was investigated on yield and important grain quality characters. Variaties which will be able to out yield the breeding variaties was found among landraces. Although high nitrogen supply had no effect on grain yield, it significantly increased grain quality. But, it was showed that the grain quality was increased with increasing nitrogen rates. It was determined that with low nitrogen application condition before anthesis, grain quality than yield was improved by added nitrogen applications at anthesis.