Ortaöğretim öğrencilerinin özel ders eğilimleri ve paydaşların özel derse yönelik görüşleri
Secondary school students' tendency to private tutoring and views of stakeholders about private tutoring
  1. Tez No: 581276
  2. Yazar: AZMİ TÜRKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NADİR ÇELİKÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu araştırmanın amacı: Ortaöğretim 12.sınıf öğrencilerinin, gölge eğitim kapsamında özel ders eğilimlerini ve özel derse yönelik paydaşların (öğrenci, veli ve eğitim uzmanları) görüşlerini belirlemektir. Araştırma kapsamında nicel ve nitel yöntemler bir arada kullanıldığından karma yöntemlerden açıklayıcı sıralı desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel örneklemini, tabakalı örneklem yöntemi ile belirlenen ve 4 kategoriden (düşük, orta, yüksek başarılı okullar ve özel okul) oluşan 735 ortaöğretim 12. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. 18 form eksik hatalı veya yanlış doldurulduğu için 717 form değerşlendirmeye alınmıştır. Araştırmanın nitel örneklemini ise 11 ortaöğretim 12.sınıf öğrencisi, 7 öğrenci velisi ve 5 eğitim alan uzmanından (bir özel öğretim kurucusu, bir Milli Eğitim Bakanlığı Genel Müdürü, bir televizyon programcısı ve iki gazeteci) oluşturmaktadır. Nicel verilerin toplanmasında tez kapsamında geliştirlen“Özel Ders Eğilim Ölçeği”kullanılmıştır. Nitel verilerin toplanmasında ise öğrenci, veli ve eğitim uzmanı yarı-yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde SPSS 22.0 ve Lisrel 8.51 paket programları kullanılmıştır. Nicel analizlerde; Betimsel Analizler, Bağımsız Örneklem t- Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Açımlayıcı Faktör Analizi ve Doğrulayıcı Faktör Analizi yapılmıştır. Nitel veri analizinde Microsoft Excel ve Nvivo 8 paket programlarından faydalanılmıştır. Nitel verilerin analizinin yapılması için içerik analizi tercih edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular nicel bulgular bağlamında incelendiğinde öğrencilerin özel ders eğilim düzeylerinde; cinsiyet, okul türü, aile geliri, anne eğitim düzeyi ve özel ders alma durumu anlamlı değişkenlerken, anne- baba mesleği ve baba eğitim durumu anlamlı değişkenler değildir. Nitel bulgular incelendiğinde ise katılımcılar belirttikleri görüşlerin genel olarak; özel derse yönelim nedeni, özel derse yönelik genel görüşler, özel derse yönelik yöntemsel görüşler, çözüm önerileri ve metafor başlıkları altında toplandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine 12th grade secondary school students' tendency to seek out private tutoring as shadow education and the opinions of the stakeholders (students, parents and education specialists) about it. Mixed method sequential explanatory design was used in this study because both quantitative and qualitative methods were included. The quantitative sample consisted of 735 students in 12th grade, selected using stratified sampling under four categories (schools with low, medium and high success rates, and private schools). Since 18 forms were not completed, 717 students were included in the study. The qualitative sample included 11 students in 12th grade, 7 parents and 5 education specialists (a private education founder, a director of national education, a tv programmer and two journalists). The quantitative data were collected using the Private Tutoring Tendency Scale which was developed for the researcher's thesis. A semi-structured interview form was used to collect qualitative data from the students, parents and education specialists. The quantitative data were analyzed using SPSS 22.0 and Lisrel 8.51 software. For the quantitative analyses, descriptive analysis, independent samples t-test, one-way variance analysis, exploratory factor analysis, and confirmatory factor analysis were used. The qualitative data analysis was done using Microsoft Excel and NVivo 8. Content analysis was used for the qualitative data analysis. The private tutoring tendencies of the students were found to be at moderate levels. Gender, school type, family income, education background of mother and receiving private tutoring were determined to be significant variables, but parental professions and education background of father were not. The qualitative findings showed that the common views of the participants were grouped as reasons to seek out private tutoring, general views about private tutoring, views of the private tutoring methods, proposed solutions for private tutoring, and metaphors related to private tutoring.