Ekosistem ekolojisi konusuna yönelik anlamaya dayalı tasarımın (UbD) başarı, tutum ve kalıcılığa etkisi
The effect of Understanding by Design (UbD) on the subject of ecosystem ecology on success, attitude and permanence
  1. Tez No: 680543
  2. Yazar: HATİCE ASYA GEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Program geliştirme çalışmalarında öğretme-öğrenme sürecinde öğrencileri merkeze alan, bilgilerin anlaşılmasını ve yapılandırılmasını kolaylaştıracak yöntem ve tekniklere yer verilmesi önemlidir. Ayrıca öğretme-öğrenme sürecinde önemli noktalardan bir diğeri ise öğrencilerin bireysel farklılıklarını dikkate almaktır. Bu noktada, anlamanın tüm boyutlarını içerisinde barındırarak, öğrencilerin 21.yy. becerilerini geliştirmeyi hedefleyerek, bireysel farklılıklarını destekleyerek, performanslarını ortaya çıkarmayı ön plana alarak ve öğrencilere bilgiyi gerçek yaşama transfer etme imkânı sunarak anlamlı öğrenmeyi sağlayan 'Anlamaya Dayalı Tasarım'(UbD) modeli kullanılarak ders planı tasarlanmıştır. UbD modeline göre tasarlanmış ders planı ile öğrenci büyük oranda merkeze alınarak, öğretim sürecinde yaşanan birçok eksikliklerin giderilmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda, bu çalışmada, araştırmacının aldığı bir yıllık UbD modeline göre ders planı tasarımı eğitimi ile, 10. sınıf biyoloji programında yer alan 'Ekosistem Ekolojisi' konusunda, ders planı tasarlanmış, uygulanmış ve sonuçları değerlendirilmiştir. Çalışmada, karma yöntem araştırma desenlerinden olan yakınsayan paralel desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutu yarı deneysel desenlerden tek grup öntest-sontest ve nitel boyutu durum çalışması deseni tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, özel bir lisenin 10. sınıfta öğrenim gören 85 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan öğrencilerin nicel verileri“Ekosistem Ekolojisi Başarı Testi”ve“Ortaöğretim Öğrencilerinin Biyoloji Bilimine ve Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”ile nitel verileri ise yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Ayrıca çalışmaya katılan biyoloji öğretmenlerinden uygulamaya yönelik görüşlerini almak için yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştr. Elde edilen nicel veriler; bağımsız t-testi, bağımlı t-testi, tek faktörlü vi ANOVA testi ve ANCOVA testi, nitel veriler içerik analizi ve betimsel analiz kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın pilot uygulaması 2018-2019 öğretim yılının I. döneminde, ders planının asıl uygulaması ise aynı yılın II. döneminde dört hafta süreyle yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda deney grubu öğrencilerinin tutum, başarı ve kalıcılık puanlarında anlamlı düzeyde farklılık olduğu bulunmuştur. Ayrıca öğrencilerle yapılan görüşmelerden elde edilen bulgulara göre UbD ile hazırlanan uygulamalara yönelik olumlu görüşler belirtilmiştir. Öğrenciler derslerin çok eğlenceli ve zevkli geçtiğini, dersleri sıkılmadan takip ettiklerini, yapılan çeşitli etkinliklerle konuları daha sonra da kolayca hatırladıklarını belirtmişlerdir. Ulaşılan sonuçlar doğrultusunda, tasarlanan ders planının, öğretmenlere yöneltilen sorular ışığında varılan görüşlerine göre, iyi bir yönlendirici olduğu bulunmuştur. Öğrenciler açısından bakıldığında ise, UbD modeline göre tasarlanmış ders planını ile kalıcı öğrenmenin sağlandığı söylenebilir. Aynı zamanda bu ders planının öğrencilerin biyoloji dersine yönelik tutumlarında genel olarak anlamlı ve olumlu yönde etkileri olduğu gözlenmiştir. Araştırma sonunda elde edilen bulgular doğrultusunda öğretmen ve araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur. Bu doğrultuda, UbD, öğrenci başarısının arttırılması ve özellikle derse yönelik olumlu tutumların geliştirilmesinde etkili bir araç olarak önerilmektedir. Benzer çalışmalar farklı eğitim düzeylerindeki öğrencilere yönelik olarak gerçekleştirilebilir. Aynı şekilde benzer çalışmalar farklı konulara yönelik olarak gerçekleştirilebilir. UbD modeline dayalı öğretimi planlamayı içeren eğitimler, öğretmen yetiştirme programlarına veya hizmet içi eğitimlere dahil edilebilir.
Özet (Çeviri)
In curriculum development studies, it is important to include methods and techniques that put students at the center in the teaching-learning process and facilitate understanding and structuring of information. In addition, another important point in the teaching-learning process is to take into account the individual differences of the students. At this point, using the 'Understanding By Design' (UbD) model, which provides meaningful learning by including all dimensions of understanding, aiming to improve students' skills in the 21st century, supporting individual differences, bringing out their performance, and providing students with the opportunity to transfer information to real life plan is designed. With the lesson plan designed according to the UbD model, it is aimed to eliminate many deficiencies in the teaching process by taking the student to the center. In this context, this lesson plan on 'Ecosystem Ecology' in the 10th grade biology program was designed, applied and the results were evaluated with the lesson plan design training according to the one-year UbD model that the researcher received. In this study, convergent parallel design which is one of the mixed method is used. The quantitative dimension of the research was designed as a single group pretest-posttest and qualitative dimension case study design. The study group of the research consists of 85 students studying in the 10th grade of a private high school. The quantitative data of the students participating in the study were collected with the“Ecosystem Ecology Achievement Test”and“The Attitude Scale of Secondary School Students towards Biology Science and Lessons”, and the qualitative data were collected with a semi-structured interview form. In addition, a semi-structured interview form was used to obtain practical opinions of biology teachers who participated viii in the study. The quantitative data obtained is evaluated by using Independent t-test, dependent t-test, single factor ANOVA test and ANCOVA test, qualitative data using content analysis and descriptive analysis. The pilot implementation of the study was carried out in the first semester of the 2018-2019 academic year, and the actual implementation of the lesson plan was carried out for four weeks in the second semester of the same year. As a result of the study, it was found that there was a significant difference in the attitude, achievement and permanence scores of the experimental group of students. Also, according to the findings obtained from the interviews with the students, positive opinions about the applications prepared with UbD were expressed. The students stated that the lessons were very fun and enjoyable, that they followed the lessons without getting bored, and they remembered the subjects easily with various activities. In line with the results obtained, it was found that the designed lesson plan was a good guide according to the opinions reached in the light of the questions directed to the teachers. From the perspective of the students, it can be said that permanent learning is provided with the lesson plan designed according to the UbD model. At the same time, it was observed that this lesson plan had a generally significant and positive effect on students' attitudes towards biology lesson. In line with the findings obtained at the end of the research, suggestions were made to teachers and researchers. In this direction, UbD is recommended as an effective tool for increasing student success and developing positive attitudes towards the lesson. Similar studies can be carried out for students with different education levels. Likewise, similar studies can be carried out for different subjects. Trainings that involve planning teaching based on the UbD model can be included in teacher training programs or in-service training