Lojistik yeteneğin öncülleri ve lojistik yeteneğin lojistik performans üzerindeki etkisi
Priorities of logistics capabilities the impact of logistics capabilities on logistics performance
  1. Tez No: 581314
  2. Yazar: GÜLSÜN KALKAN KOZAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ERŞAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Küresel Dünya'da rekabetin yapısı ve özelliğindekarşılaşılan değişim ve çevresel etkenlerörgütlerin farklı yetenekleri bulundurmalarını gerektirmektedir. Özellikle, lojistik yetenekler, sürdürülebilir rekabet için önemli faktörlerden birisini oluşturmaktadır. Lojistik yetenekler, çeşitli işlevsel boyutlardaki örgütlerin hem lojistik performansına hem de sürdürülebilir rekabet gücüne olumlu katkılar sağlamaktadır. Bu durum rekabetçi işletmelerin en önemli unsurları haline gelmiştir. Lojistik yeteneklerin, lojistik performansına etkisinin, ölçülmesi,arttırılması ve ilerletilmesi doğrultusundaki etkinliklere önem verilmelidir. Lojistik yeteneğin öncülleri olan personel güçlendirme ve örgüt kültürü; küresel rekabet ortamında değişime uyum sağlayacak, örgütlerin performansını yakından etkileyecek birer yetenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu açıdan, günümüzde performans arttırıcı yönetim anlayışının lojistik yeteneklerin performans üzerindeki etkisinin arttırılması yönünde kullanılabilmesinin işletmeler için farklı bir rekabet boyutu kazandıracağı açıktır. Bu çalışmada; lojistik yeteneğin öncülleri (personel güçlendirilme, örgüt kültürü) ve lojistik yeteneğin (lojistik inovasyon ve lojistik hizmet farklılıkları) lojistik performans üzerindeki etkisini araştırmak üzere İstanbul'da lojistik faaliyet gösteren firmalardaki çalışanlar üzerinde bir alan araştırması yapılmıştır. Elde edilen veriler SPSS programında analiz edilerek araştırmanın hipotezleri test edilmiştir. Araştırma sonunda; lojistik yeteneğin öncülleri ve lojistik yeteneğin lojistik performans üzerindeki etkisinin pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Changes in the structure and nature of competition in the global world and the environmental factors require organizations to have different capabilities. In particular, logistics capabilities constitute one of the key factors for sustainable competition. Logistic capabilities contribute positively to both logistical performance and sustainable competitiveness of various functional organizations. Efficiency in the direction of measuring, increasing and improving the impact of logistics capabilities on logistics performance should be given importance. Personal empowerment and organizational culture; In the global competition environment, it will be an ability to adapt to the change and affect the performance of the organizations closely. In this respect, it is evident that today's performance enhancing management approach can be used to increase the performance impact of logistics capabilities on a different competitive dimension for businesses. In this study; In order to investigate the effects of logistical capability (personal empowerment, organizational culture) and logistical ability (logistics innovation and logistics service differences) on logistics performance, a field survey was conducted on the employees in logistics companies in Istanbul. The data were analyzed in SPSS program and the hypothesis of the research was tested. At the end of the research; It is observed that the effects of logistic ability and logistic ability on logistics performance are positive and meaningful.