Yoğun bakım hastalarında deliryum risk faktörleri ve tedavi yöntemlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of delirium risk factors and treatment methods in intensive care patients
  1. Tez No: 581315
  2. Yazar: SELİN EREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LALE KARABIYIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Deliryum ani başlayan, bilişsel işlevlerde bozuklukla seyderen, bilinç durumunda değişiklik, dikkat bozuklukları, psikomotor aktivitede artma ya da azalma ve uyku siklusunda düzensizlik ile karakterize mental bir sendromdur. Bu çalışmada amacımız, kurumumuz yoğun bakımlarında deliryum insidansını belirlemek, risk faktörlerini ortaya koymak ve tedavisini değerlendirmektir. Anestezi, nöroloji ve genel cerrahi yoğun bakımlarında yatan toplam 212 hasta çalışıldı. Çalışma kriterlerine uyan her hastaya yatışı sırasında günde iki kez CAM ICU ile deliryum tanı testi yapıldı ve yoğun bakımda yattıkları süre risk faktörü olabilecek durumlar kayıt altına alındı ve uygulanan tedavi sonrası tekrar değerlendirildi. Deliryum insidansı %32.5 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Delirium is a mental syndrome characterized by sudden onset of cognitive dysfunction, altered state of consciousness, attention disorders, increased or decreased psychomotor activity, and disorder in the sleep cycle. The aim of this study was to determine the incidence of delirium in intensive care unit, to reveal the risk factors and to evaluate its treatments. The study was performed with 212 patients hospitalized in intensive care units of anesthesia, neurology and general surgery departments. Delirium screening test was performed twice daily with CAM ICU. During the stay each patient who met the study criteria, was evaluated for the possible risk factors of delirium and the data was recorded daily. Patients was reevaluated after the treatment. The incidence of delirium was 32.5%.