Anne otonom seviyesinin 0-5 yaş grubu bebek ve çocuklarda beslenme ve antropometrik ölçümlere etkisinin incelenmesi
An investigation of the effect of mother's autonomy level on nutrition and anthropometric measurements of 0-5 years group infants and children
- Tez No: 581313
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FİSUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Anne Otonom Seviyesinin 0-5 Yaş Grubu Bebek ve Çocuklarda Beslenme ve Antropometrik Ölçümlere Etkisinin İncelenmesi, Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Diyetetik Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2019. Bu araştırma, aile içi şiddete maruz kalmış annelerin otonom seviyelerini tespit etmek ve otonom seviyelerinin çocuklarını besleme durumlarına, çocuklarının ve kendilerinin antropometrik ölçümlerine etkisini değerlendirmek amacı ile planlanmıştır. Çalışma grubuna, Ankara ilinde kadın konukevlerinde kalan şiddet mağduru 108 kadın ve bu kadınların 0-5 yaş aralığındaki 157 çocuğu dahil edilmiştir. Kontrol grubuna ise fiziksel şiddet görmemiş 96 kadın ve 0-5 yaş arasındaki 125 çocuğu dahil edilmiştir. Araştırmada bireylerin demografik özellikleri, sosyotropi-otonomi kişilik özellikleri ve çocuğun yeme davranışını saptama amacıyla anket formu uygulanmış, bireylerden antropometrik ölçümleri (doğum ağırlıkları, şu anki boy ve kiloları) alınmıştır. Katılımcıların sosyotropi-otonomi kişiliklerini saptama amacıyla“Sosyotropi-Otonomi Ölçeği”kullanılmıştır. Annelerin çocuklarına yönelik beslenme yaklaşımları“Çocuk Beslenme Anketi”kullanılarak saptanmıştır. Çalışma grubunda yer alan kadınların 69'u sosyotropik (ortalama yaş; 30,9±6,81 yıl), 39'u otonomik (ortalama yaş; 31,8±7,03 yıl); kontrol grubunda yer alan kadınların ise 20'si sosyotropik (ortalama yaş; 31,2±5,23 yıl), 76'sı otonomik (ortalama yaş; 33,2±6,11 yıl) kişilik özelliğine sahiptir.
Özet (Çeviri)
An Investigation of the Effect of Mother's Autonomy Level on Nutrition and Anthropometric Measurements of 0-5 Years Age Group Infants and Children, Hacettepe University Graduate School of Health Sciences Nutritional Sciences Programme, Master of Sciences Thesis, Ankara, 2019. This study was designed to define the autonomy levels of mothers who were victims of domestic violence and to determine the effects of autonomy levels on nutritional status of their children and anthropometric measurements of themselves and their children. A total of 108 women who were victims of domestic violence and living in a woman shelter in Ankara and their 157 children (0-5 years old) were included into the study group. In control group, 96 women who were not victims of physical violence and their 125 children were included to the study. A questionnaire was administered to determine the demographic characteristics, sociotropic-autonomous personality traits, and nutritional habits of the children and anthropometric measurements (body weight at birth, current heigt and body weight) were collected. Sociotropy-Autonomy Scale was used to define the personality traits of women. Child Feeding Questionnaire was used to determine nutritional attitudes of mothers towards their children. In study group, 69 women were sociotropic (mean age; 30.9±6.81 yr) and 39 women were autonomous (mean age; 31.8±7.03 yr); in control group, 20 women were sociotropic (mean age; 31.2±5.23 yr) and 76 women were autonomous (mean age; 33,2±6,11 yr).