İlkeden uygulamaya yeşil aktivizm etnografik bir çalışma
Green activism from theory to practice an ethnographic study
  1. Tez No: 581321
  2. Yazar: TUĞÇE GİZEM DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARDA ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
İnsan merkezli çevre anlayışı yerine doğa merkezli çevre anlayışına yeniden dönüşün tartışıldığı günümüzde ekolojik yaklaşımlar gündelik hayatta daha fazla sayıda haberde, sosyal ağlardaki profillerde ve hatta ders kitaplarında karşımıza çıkmaktadır. Çevreci hareketin siyasallaştığı 1970'li yıllardan bugüne dek yaşanan toplumsal değişim süreci çevreci hareketi de farklı formlarda görünür duruma getirmiştir. Özellikle 2014 yılında tartışılan apolitikleşme kavramıyla yeniden gündeme gelen çevre hareketleri, 1970'lerin keskin siyasi çizgilerinden ayrışarak örgütsel eylemlerin yanı sıra günümüzde bireysel ilkelerle şekillenerek gündelik hayatın bir parçası olan somut eylemlerle kendini gösterebilmektedir. Bu noktada çevreci aktivistlerle yapılan yüz yüze görüşmeler, aktivistlerin biyo-merkezci yaşam odaklı ilkelerini ve bu ilkelerden yola çıkılarak dizayn edilmiş gündelik yaşam pratiklerini ele alarak, ekolojik sürdürülebilirliğe dair yanıtın arandığı bu çalışmada örneklem olarak DÜRTÜK (Direnen Üretici-Tüketici Kolektifi) İstanbul'da ki tarihi Yedikule,Piyalepaşa ve Surdibi bostanlarına sahip çıkması bakımından önemle seçilmiştir.Derin ekolojinin toplum ve“ekolojik yurttaş”önerisi, örneklemi oluşturan üyelerinin ilkeleri ile birleştirilerek çevre eylemlerinin arka planı anlaşılmaya çalışılmış,çevre eylemlerinin ulusal ve uluslar arası örnekleri alanyazın taraması sonucu yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Increasing environmental problems in all around the world produce negative results for the geological and biological structure of an earth beside the living creatures. Scientific researches as demonstrated by significant changes in climate foresight related natural and social problems both in present and the future. It is important to take an individual responsibility to minimize the enviromental problems for the next generations. In ecological approach it is a natural responsibility to keep the nature alive, protect it and bless the field where people live. Ecological collectives and non-beneficial organizations established with this reason, they point the enviromental responsibilities of an each citizen and invite them to participate into their public actions. People who are supporting ecological sustainibility reffered to as an“environmentalists”,“activists”,“nature conservatives”and“greenists”. In this study, it is stated how“DÜRTÜK”(A Collective of Resisting Producer and Consumer/ Direnen Üretici-Tüketici Kolektifi) collective carries out the principles of a sustainable ecological living way.