Gelir dağılımı ve büyüme ilişkisi
The relationship between income distribution and growth
- Tez No: 581328
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KASIM EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Gelir dağılımı ve büyüme ilişkisi çeşitli iktisatçılar tarafından birçok araştırmaya konu olmuştur. Simon Kuznets'in gelir dağılımı ve büyüme ilişkisi hakkındaki görüşleri ise literatürde önemli bir yere sahiptir. Kuznets'e göre gelir dağılımı eşitsizliği ve büyüme arasında“Ters U”şeklinde bir ilişki mevcuttur. Çalışmanın amacı, Kuznets Hipotezinin günümüz verileriyle yeniden incelenmesinin yanı sıra, gelir dağılımı eşitsizliğine etkisi olabilecek diğer faktörlerin de ortaya koyulmasıdır. Çalışmada 32 ülkenin 2000-2014 dönemi verilerinden yararlanılmış ve ülkeler, gelir düzeylerine göre iki gruba ayrılmıştır. Çalışmada gelir dağılımı ve büyüme ilişkisinin incelenmesi amacıyla iki farklı model kullanılmaktadır. Birinci modelde ekonomik büyümenin gelir dağılımı üzerindeki etkisi incelenmektedir. İkinci modelde ise ekonomik büyümenin yanında gelir dağılımına etkisi olduğu düşünülen farklı kontrol değişkenleri de kullanılmaktadır. Ulaşılan sonuçlar, incelenen gelir gruplarına göre farklılık göstermektedir. İncelenen kontrol değişkenlerinin de gelir dağılımı eşitsizliği üzerinde önemli etkilerinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The relationship between income distribution and growth has been the subject of many studies by various economists. Simon Kuznets' views on the relationship between income distribution and growth have an important place in literature. According to Kuznets, there is an“inverted U”shaped relationship between income inequality and economic growth. The aim of this study is to re-examine the Kuznets Hypothesis with current data, as well as the other factors that may have an impact on income inequality. This study uses the data of 32 countries from the period of 2000-2014 and the countries used are divided into two groups according to their income levels. The study uses two models in order to examine the relationship between income distribution and economic growth. The first model examines the impact of economic growth on income distribution. The second model includes control variables besides economic growth which are tought to have an impact on income inequality. It's found that the results differ according to the income groups examined. The results also show that the control variables used in the study also have a significant impact on income inequality.