Ekonomik büyüme ve gelir dağılımı ilişkisi: Kuznets hipotezi
Economic growth and income distribution relationship: Kuznets hypothesis
  1. Tez No: 451719
  2. Yazar: BENGÜ TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ARZU İMREN ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada ekonomik büyüme ve gelir dağılımı arasındaki ilişki, Kuznets hipotezi kapsamında 25 ülkeye ait 2002-2013 yılları arası veriler kullanılarak incelenmektedir. Seçili üst-orta ve yüksek gelir grubu ülkeler açısından büyüme-gelir dağılımı ilişkisinin nasıl gerçekleştiği panel veri yöntemi ile araştırılmaktadır. Çalışmada elde edilen bulgular ele alınan ülkeler için yaygın literatürün aksine, ekonomik büyüme ile gelir dağılımı arasında“U”şeklinde bir ilişki olduğunu göstermektedir. Bu sonuca göre kişi başına düşen gelir arttıkça gelir eşitsizliği önce azalmakta, belli bir dönüm noktasından sonra artmaktadır. Dolayısıyla sosyalizmin çöküşüyle birlikte sosyal devlet anlayışının da ihmal edildiği bir dönemi kapsayan çalışmada“ters-U”değil,“U”şeklinde bir ilişkinin varlığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between economic growth and income distribution with the context of Kuznets hypothesis using the data of 25 countries and covering the period between 2002-2013. The selected countries, from high-middle and high income groups; were examined with panel data method to point the relationship between growth and income distribution. The findings of the selected groups showed that there is a 'U' shaped relationship between economic growth and income distribution in contrast to Kuznets Hypothesis. According to this result, when income per capita increases the income inequality decreases at first but after a turning point it increases. Therefore, in this study, which covers the period of the collapse of Socialism and the disregarding of the social state concept, it has been determined that, there is not a“inverted U”, but a U relationship.