Güneşli çöp döküm alanında jeofizik araştırmalar
- Tez No: 58138
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAZİYE ABACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
65 ÖZET Bu arştırma Adana'nın Yüreğir ilçesinin Güneşli Mahallesinde bulunan ve önceleri kum ocakları olarak işletilmiş olan çöp döküm bölgesinde yapılmıştır. Araştırmada birkaç yıl önce düzensinsizce bu bölgeye dökülen çöplerin, kalınlık ve dağılımlarını belirlemek amacıyla, Uygulamalı Jeofiziğin Elektrik özdirenç yöntemi, yeraltısuyu ve çevreye olan etkilerini irdelemek amacıyla da Doğal Potansiyel yöntemi kullanılıştır. Toplam 800.000 m2 olan alanın, 110.000 m2'lik kısmında 7 paralel profil atılarak alınan özdirenç ölçümleri sonucunda çıkarılan kesit ve haritalar yardımıyla, çöplerin dağılımları ve kalınlıkları bulunmuştur. Doğal potansiyel ölçümleri sonucunda ise bir anomali durum haritası çıkarılarak çöplerin oluşturduğu zararlı gazlar ve dağılımları belirtilmiştir. Sonuç olarak çöplerin yeraltı suyuna etkilerini önlemek ve zararlı gazların tahliyesi ve değerlendirilmesi ile ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
66 SUMMARY This research has been carried out in the site of garbage disposal which was previously sand providing area in Güneşli district in the town of Yüreğir of Adana city. In order to determine the thickness and difuse of the disorderly disposalled garbage to the site a few years ago, the Resistivity methot was used so as to find out the effects on the underground water and on vicinity, Shelf Potantial method was used. 7 paralel profiles of 110.000 m2 of total 800.000 m2 were discarded and through the help of maps and sections that were formed by resistivity measures, the tickness and deffuse of the garbage were found out. On the other hand at the end of self potantial measures an anomly condition map was made up and through that map the harmful gases and their diffuses were determinned. As a result some suggestions concerning the prevention of harmful effects of garbage to underground water and discharge of hazardous gases were taken into consideration.