Bazı osmotik çözelti uygulamalarının çimlenme ve çıkış özellikleri üzerine etkileri
- Tez No: 58137
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM ABAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
6. ÖZET Bu araştırmada; soğan tohumlarının KNO3 ve Mg(NÛ3)2 çözeltileri ve saf su ile önçimlendirilmesinin (priming), soğan tohumlarının çimlenme-çıkış özellikleri ile; elde edilen bitkilerin yaş ve kuru ağırlıkları ve birörnekliliği üzerine etkileri belirlenmeye çalışılmıştır.. Araştırma 1995-1996 yılları arasında laboratuvarda ve arazide yürütülmüştür. Tohumlara KNO3 ve Mg(N03)2'nin %2'lik tuz çözeltileri 4 ve 6 gün, saf su ise 2, 4 ve 6 gün süre ile uygulanmıştır. Uygulama sıcaklığı 10°C±1°C olup, uygulamaların etkisi laboratuvar koşullarında üç farklı sıcaklık derecesinde ve açık arazide incelenmiştir. Düşük sıcaklıkta (10°C), ortalama çimlenme süresi ile T50 çimlenme süresini en çok kısaltan önçimlendirmeler saf su ve KNO3 m 6 günlük uygulamaları olmuştur. En yüksek çıkış oranı ise saf suyun 6 gün {% 86.6) ve 4 gün {% 81.5) uygulamalarından elde edilmiştir. Düşük sıcaklıkta en kısa ortalama çıkış süresi 18.56 gün ile saf suyun 6 gün; en kısa T50 süresi de 15.9 gün ile KNO3 ün 6 gün uygulamasından elde edilmiş ve kontrole göre bu süreyi yaklaşık 5.3 gün kısaltmıştır. Normal sıcaklıkta (20°C) uygulamaların tohum çimlenmeleri üzerine önemli etkileri bulunmamış, ancak çıkış özellikleri üzerine olan etkileri önemli çıkmıştır. 20 °C te en yüksek çıkışı oranı % 54,1 ile Mg(N03)g 'in 4 günlük ve % 50 civarında çıkış oranları ile Mg(NÛ3)2 'in 6 ve KNC^'m 4 günlük uygulamalarında görülmüştür. Uygulamalar ortalama- 62 - çıkış süresini de kontrole göre yaklaşık 6 ile 3 gün arasında kısaltmıştır. T50 çıkış süresini en çok kısaltan uygulamalar ise 7.5 ve 7.6 gün il© Mg(NÛ3)2 "in ve KNO3' in 4 günlük uygulamaları olmuştur. Yüksek sıcaklıkta (30°C) da uygulamaların tohumların çimlenme özellikleri üzerine olan etkileri önemsiz bulunmuş, ancak ilk çıkış için geçen süre ile ortalama çıkış süresini bir miktar düşürmüştür. Tarla denemesinde, uygulamaların çıkan bitki sayısı (çıkış oranı) üzerine etkileri görülmez iken çıkış sürelerini kısaltma bakımından etkileri önemli bulunmuştur. Buna göre arazide ilk çıkış süresini en çok kısaltan uygulamalar yaklaşık 9 gün ile KNC^'m, Mg(NÜ3)2 'in ve suyun 6 günlük uygulamaları olmuştur. Aynı uygulamalar kontrole göre T50 süresini ve ortalama çıkış süresini 5 ile 4 gün arasında kısaltmıştır. önçimlendirmelerin bitkilerin yaş ve kuru ağırlıkları üzerine önemli etkileri gözlenmemiş ancak daha homojen fide oluşmasında olumlu etkileri bulunmuştur. Tarla denemesinde elde edilen fidelerin yaş ağırlıkları dikkate alındığında kontrol bitkilerinin varyasyon katsayıları % 46,5 bulunmuş olup önçimlendirilmiş tohumların varyasyon katsayıları % 25.8 e kadar gerilemiştir. Aynı paralelde bitki boyları dikkate alındığında varyasyon katsayısı uygulama gören tohumlarda % 17.1 den % 6.4 e kadar düşmüştür.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY In this research the influence of priming with KNO3, Mg (N03)2 and purewater on the germination-emergence of onion seeds and on fresh and dry weight and uniformity of obtained seedling were studied. The research was conducted during 1995-96 in the laboratory and field 2 % salt solitions of KNO3 and Mg(NÛ3)2 were apliceted during 4, 6 days and purewater was appliceted during 2, 4, 6 days on the seeds. The priming temperature was 10oC±l°C and effects of treatments were investigated of 3 different temperatures in laboratory and in the field. 6 days treatments of purewater and KNO3 shortened mostly the average and T50 germination time at low temperature (10°C). The best emergence percentage was obtained from treatments of purewater during 6 (86.6 %) and 4 (81.5 %) days. At low temperature, the shortest average and T50 emergence periods were obtined from 6 days treatments of pure water and KNO3 as 18.6 and 15.9 days; respectively these treatments shortened this period about 3, 5 days. At normal temperature (20°C) the effects of treatments were not found important on seed germination but important on emergence, At 20°C the best emergence percentage was obtained as 54.1% with 4 days treatments of Mg (NÛ3)2; 50 % with 6 days treatments of and KNO3 Mg (N03)2; during 4 days. The treatments shortened the average emergence time about 6 and 3 days according to control. T50 time was shortened- 64 - mostly by the treatments of 4 days Mg(NÛ3)2; and KNO3 as 7.5 and 7.6 days. At high temperature (30°C) the effects of treatments were not statistically important on seed germination but decreased the first and average emergence period a little. In the field experiment, influences of treatments were important for shorting the emergence period while not important for the number of emerged plant (emergence percentage). According to these results, priming during 6 days with KNO3, Mg(N03)2 and purewater shortened the period of first emergence mostly as about 9 days. The same treatments shortened the period T50 and the average emergence period between 5 and 4 days. There were not important effects of priming on fresh and dry weight of plants but found important the pozitiv effect on more uniformity of seedlings. In the field experiment, the variation (percentage) of fresh weight for control plants were found 46.5 % but the seedling obteined from primed seed decreased this (rate) to 25.8 %. Besides that variation percentage for plant length decreased in seedling of primed seeds from 17.1 to 6.4 %.