Pet ve PVC nin geri kazanılması ve tarımsal amaçlı kullanılması
  1. Tez No: 58139
  2. Yazar: HÜSEYİN SAYIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EVLİYA HUNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET. Bu gün için katı atkılar içinde plastikler hacimsel olarak % 30 er kaplamaktadır. Her geçen gün kişi basma düşen plastik miktarı da artmaktadır. Bu atık plastikler içinde PET ev PVC önemli bir yer tutmaktadır. Bu atık potansiyelini değerlendirebilmek için bu çalışma yapılmıştır. Bu amaçla doğal şartların üzerine etkilerini izleyebilmek için PET ve PVC şişeleri toprak altında küçük parçalar ve tüm şişe olarak kuru ve nemli halde ve toprak üstünde 1, 6 ve 12 aylık periyotlar halinde bekletilmiştir. Doğal şartlarda saklanan PET ve PVC'deki bozunmalar saptayabilmek için camsı geçiş, kristallerime, erime sıcaklığı tayini, magnezyum ve potasyum karbonat eritişi ile klorür tayini, kopma noktası ve yüzde uzama miktarı tayini, İR spekturum analizleri ve buna bağlı olarak karbonil miktarları tayini yapılmıştır. Bütün bu test ve analiz sonuçlarından doğal şartların PET ve PVC'ye etki ettiği saptanmıştır. Doğal şartlarda saklanan PET ve PVC örneklerinden emülsiyon hazırlanmış bu emülsiyonun ıslanma açısının ve agregat boyutlarının istenen değerde olduğu bulunmuştur. Uzun süre doğal şartlarda saklanan PET ve PVC örneklerinde emülsiyona geçme oranlarının daha büyük olduğu belirlenmiştir. PET ve PVC örneklerinden hazırlanan jelin hidrofobik özellik gösterdiği saptanmıştır. Toprak düzünlemelerinde süspansiyonlu toprağın nem tutma kapasiteleri ölçülmüş, çimlenme, bitki gelişimi ve toprağın yapı dayanıklılığı üzerindeki etkileri incelenmiş, bu çalışmalarla ilgili olumlu sonuçlar elde edilmiştir. Sonuç olarak katı atık halindeki PET ve PVC örneklerinin süspansiyon haline getirilerek tarım amaçlı toprak düzenleyici olarak kullanılabileceği ortaya konmuştur. 71
Özet (Çeviri)
SUMMARY PET and PVC plastics because of their endurance against physcial and chemical attacks, their light weight, economical price and diversity of their usage lead » them to comprise 30 % by volume in the solid wastes. In this research work, the effects of natural conditions on physical and chemecal degradation of PET and PVC plastics in the context of a challenge to better soil management are investigated in order to use the waste plastic in an emulsion as a soil coditioner. For this purpose PET and PVC plastics have been kept under the soil and on the surface as a whole bottle and in small pieces with various humidity for 1,6 and 12 month periods. In order to determine the degradation of PET and PVC, glass transition (Tg) and crystalline melting temperature (Tm), ultimate elongation and tensile strengths of the PET and PVC plastics kept under various conditions, IR spectroscopic analysis and quantitative CI analysis have been realized. According to the data obtained from these analysis, it was evident that PET and PVC plastics have undergone considerable degradation. The contact angle and aggregate size of the emulsions prepared from these plastics have been determined. PET and PVC plastics kept under natural conditions have shown a better ability to form an emulsion. The gel prepared from PET and PVC have hydrophobic properties. The soil trials with the PET and PVC emulsions revealed that the water holding capacity conforming appropriate hydrophobisation, the quick seeding time and soil satibilization have been achieved. As a conclusion it may be stated that the waste plastics can be processed into emulsions through gel formation and using emulsifiers so that they would be 72consumed for agricultural purposes as soil conditioners which will be a challenge to better soil management besides a valuable alternative method to reuse waste plastics in order to solve the pollution problem of wandering plastics in the environment. 73