Bazı özel halkalar üzerinde tanımlı devirli dna kodlar hakkında
On the cyclic dna codes over some special rings
- Tez No: 581383
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN ÇENGELLENMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hesaplamalı Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tezde, 16 elemanlı (F_2 [u])⁄〈u^4-1〉 , (F_4 [u])⁄〈u^2+1〉 , Z_4 [w]/〈w^2+2〉 sonlu zincir halkaları ve F_2+uF_2+vF_2+uvF_2; u^2=0,v^2=v,uv=vu, Z_4+uZ_4; u^2=0, F_4+vF_4; v^2=v sonlu zincir olmayan halkaları üzerinde tanımlı devirli (cyclic) DNA kodların yapılarını inceleyen makaleler incelenmiştir. Bu makalelerde, 16 elemanlı bazı sonlu halkalar üzerinde tanımlı devirli kodların DNA özelliklerine sahip olması için gerek ve yeterli koşullar verilmiştir. Ters sıralı (reversible) ve ters sıralı tamamlayan (reversible complement) DNA kodlarını elde etmek için bazı makalelerde verilen yeni bir yaklaşım yöntemi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the papers which are about the structures of cyclic DNA codes over the finite chain rings (F_2 [u])⁄〈u^4-1〉 , (F_4 [u])⁄〈u^2+1〉 , Z_4 [w]/〈w^2+2〉 and the finite non chain rings F_4+vF_4 where v^2=v, F_2+uF_2+vF_2+uvF_2 where u^2=0,v^2=v,uv=vu, Z_4+uZ_4 where u^2=0 with 16 elements are investigated. In these papers, necessary and sufficent conditions for cyclic codes over the some finite rings with 16 elements to have DNA proporties have been explored. In order to obtain reversible DNA and reversible complements DNA codes, a novel approach which are given in some papers are investigated.