PET (polietilen tereftalat) atıkların endüstride değerlendirilmesi
To make profitable use of PET wastes in industry
- Tez No: 212700
- Danışmanlar: PROF.DR. MUZAFFER TALU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Artan çevresel sorunlar ve ekonomik gereklilik atıkların geri kazanımını ve bununla ilgili teknolojilerin gelisimini zorunlu kılmaktadır. Degerlendirilebilir atıkların depolama alanlarına gömülmesi yerine bu atıklardan ikincil hammadde elde edilmesi; hem endüstrinin hammadde ihtiyacını azaltmakta hem de ekonomiye katkı saglamaktadır. Genelde termoplastik esaslı polimerler; tekrar kullanıma uygun malzemeler oldugundan sınırlı dogal kaynaklara bagımlılıgımızı azaltabilecek malzemeler arasında yer almaktadır. Bu çalısmada gittikçe artan kullanımı nedeniyle plastik atıklar arasında ilk sıralarda yer alan PET atıkların geri dönüsümü konusu tüm asamalarıyla ele alınmıstır. PET atıkların toplama sistemi, toplanıp ayrıldıktan sonraki geri dönüsüm asamaları ve PET geri dönüsümünü etkileyen temel faktörler detaylarıyla irdelenmistir. Ayrıca PET atıkların geri dönüsümünde prosesi olumsuz yönde etkileyen PVC (poli vinil klorür)'nin ayrılma teknikleri 5 ortaya konulmus, laboratuar sartlarında PET ve PVC karısım çapakları bazı kimyasal maddelerle etkilestirilerek ve elektrostatik yöntem kullanılarak ayrılmaya çalısılmıstır. Anahtar Kelimeler : PET, PVC, geri dönüsüm
Özet (Çeviri)
Increasing environmental issues and economic necessities have made it mandatory to have the wastes recycled and the related technology to be well developed. The wastes that can be recycled are to be used to product subsidiary products instead of being taken to the storages, in this way it reduces the industry?s raw material needs and contributes to the economy. Since the thermoplastic based polymers are usually suitable for recycling, they can reduce our dependence on the limited resources. The increasing usage of plastic materials made it necessary to examine the PET wastes recycling issue to be deeply analyzed in these studies. The collection of PETs, the stage where they are separated from each other and the main factors that affect the recycling process of PETs, are analyzed in detail. Also, PVC, which affects the recycling process of PETs negatively, have been displayed, some chemical elements that have PET and PVC mixtures have been tried to decomposed in laboratory conditions by being used electrostatic process. Anahtar Kelimeler : PET, PVC, recycle