Şahtere otunun gökkuşağı alabalığının (Oncorhynchus mykiss) büyüme performansı, kan parametreleri, immün sistem ve antioksidan enzimleri üzerine etkisi
Effects of fumitory (Fumaria officinalis) on growth perfromance, blood parameters, immune system and antioxidant enzymes of rainbow trout (Onchorhynchus mykiss)
  1. Tez No: 581397
  2. Yazar: ABDELSALAM M.O. FILOGH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ELP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada şahtere otunun (Fumaria officinalis) sulu methanolik özütü ile beslenen gökkuşağı alabalıklarının (Onchorhynchus mykiss), büyüme performansı, bağışıklık yanıtları, hematoloji ve antioksidan aktiviteleri üzerine etkileri incelenmiştir. Bu maksatla, % 0 (Kontrol), %0,1 (FO1), %0,2 (FO2) ve %0,3 (FO3) bitki özütü içeren dört farklı yem konsantrasyonu spreyleme yöntemi ile hazırlanmıştır. Balıklar bu yemlerle 75 gün boyunca beslenmiş ve çalışmanın her on beşinci gününde, balıklardan kan doku (Karaciğer ve beyaz kas), örnekleri her bir denemedeki tekerrürlerden alınarak belirlenmiştir. Bağışıklık yanıtlarda meydana gelen değişimler kan ve serum örnekleri kullanılarak oksidatif radikal salınımı (ORS), lizozim aktivitesi (LYS), myeloperoksidaz aktivitesi (MPO) ve hematolojik yöntemleri ile belirlendi. Antioksidan aktiviteyi belirlemek için süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), glutatyon peroksidaz (GPX) ve glukoz-6-fosfta Dehidrogenaz aktiviteleri karaciğerden, lipid peroksidasyonu (LP) beyaz kas dokularından tespit edildi. Çalışma sonunda bunlara ek olarak büyüme performansları hesaplandı. Çalışma sonuçlarına göre ağırlık kazanımı ve SGR oranları FO3 grubunda son derece önemli miktarda artış göstermiştir (P0,05). Hematolojik yanıtlar incelendiğinde genelde denem grupları içerisinde kontrol grubuna kıyasla özellikle RBC, HGB ve HCT açısından bir azalma söz konusudur. SOD aktivitesi çalışmamın hiç bir örnekleme döneminde gruplar arasında farklılık oluşturmamıştır (P>0,05). CAT aktivitesi FO2 grubunda çalışmanın 30 ve 60. günlerinde kontrol ve diğer denem gruplarına göre artış göstermiştir (P0,05). Bu çalışmanın sonuçlarına göre şahtere otu (Fumaria officinalis) yaprakları sulu methanolik özütü kullanımı büyüme performansını arttırır. Ayrıca çalışma verilerine göre şahtere otu (Fumaria officinalis) yaprakları sulu methanolik özütünün uzun süreli kullanımı büyümeyi teşvik edici etki göstermektedir. Ayrıca yine uzun süreli ilgili otun kullanımı alabalıklarda antioksidan etki göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the present study, growth performance, immune responses, haematology and antioxidant activities of fumitory (Fumaria officinalis) leaves aqueous methanolic extract in rainbow trout (Onchorhynchus mykiss) were determined. With this purpose, four different concentration of aqueous methanolic extract of the plant such as 0 % (Control), 0.1% (FO1), 0.2% (FO2) and 0.3% (FO3) were prepared and added to the feed by spraying. Fish were fed with the diet for 75 days and every 15th day of the study, blood and tissue samples (liver and white muscle) were taken from each experimental groups replicates. Immunological responses were determined using blood and serum samples via determination of oxidative radical realising (ORR), lysozyme activity (LYS), myeloperoxidase activity (MPO) and haematology. In order to determine the antioxidant activity, superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), glutathione peroxidase (GPX) and glucose-6-fosfat-dehydrogenase (G6PDH) activity were designated from liver and lipid peroxidation (LP) was designated using white muscle. At the end of the study, growth performance was also determined. The result of the study showed that a considerable weight gain and specific growth rate were determined in FO3 group compare to other experimental groups and control (P0.05). Haematological responses showed a general decrease in experimental groups compared to control in terms of RBC, HGB and HCT. SOD activity showed no differences in any experimental time in any experimental groups compared with control (P>0.05).