Negotiating community engagements and alliances: Queer people of color and Turkish migrants in Berlin
Toplumsal gruplar arası katılım ve ittifak müzakereleri: Berlin'deki beyaz-olmayan Queer gruplar ve Türkiyeli göçmenler arası etkilişimler
- Tez No: 581402
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MARİA PİLAR MİLAGROS, DR. ÖĞR. ÜYESİ EVREN SAVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez çalışması, Berlin'deki beyaz-olmayan queer gruplarla (metin içerisinde“QPoC”olarak anılmaktadır, İngilizce ifadesi ile“queer people of color”) Türkiye'li yeni gelen LGBTQ göçmenlerin etkileşimlerini ırk ve etnik kimlik algısının yönetimi ve politik ittifak oluşumu özelinde incelemektedir. Bu inceleme kapsamında tez çalışması üç temel soruya yönelmektedir:“QPoC grupların politikaları ve alan-yaratım pratikleri Türkiye'li yeni gelen LGBTQ göçmenleri nasıl etkilemektedir?”,“QPoC grupları Türkiye'li yeni gelen LGBTQ göçmenlerin ırk ve etnik kimlik algısının oluşumunu nasıl etkilemektedir?”, ve son olarak“QPoC gruplar ile Türkiye'li yeni gelen LGBTQ göçmenler arasında dayanışma ve ülkelerötesi ittifak müzakereleri nasıl gerçekleşmektedir?”. Bu tez çalışması kapsamında 24 ile 33 yaşları arasında oniki katılımcıyla derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiş, nitelikli içerik analizleri yapılmış ve katılımcı gözlemcilik faaliyetlerinde bulunulmuştur. Bu tez bulguları ışığında, etnik olarak kuşkulu addedilen grupların, Berlin'deki beyaz ve beyaz-olmayan olarak kutuplaştırılan ırksal kimlik anlayışında karmaşa yarattığı anlaşılmaktadır. Bu karmaşa, katılımcıların Berlin'deki QPoC güvenli alan deneyimlerinde ve Berlin'de kendi ırk ve etnik kimliklerini konumlandırmalarında görülmektedir. Sonuç olarak, katılımcıların kuşkulu addedilen etnik kimlikleri ve QPoC gruplarla kurdukları değişken etkileşimler Türkiyeli göçmenlerin iki-dünya-arasında sıkışmış temsilini redderek, çoklu ve yerelötesi etkileşimlerin olduğu yeni bir ittifak cephesini işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the relationship between queer people of color communities and new wave Turkish LGBTQ migrants in Berlin to understand how the perception of race/ethnicity plays a role in forming political alliances. In doing so, the thesis is centered on three main questions:“How do QPoC politics and place-making practices in-fluence new wave Turkish LGBTQ migrants' mobility in Berlin?”,“What are the impacts of QPoC on new wave Turkish LGBTQ migrants' understanding of race and ethnicity?”, and finally“What are the impacts of QPoC communities on new wave Turkish LGBTQ migrants' understanding of solidarity and transnational alliance?”. Qualitative research of this thesis involves in-depth interviews with twelve participants between 24 and 33 years old, qualitative content analysis, and participant observation. The findings of this thesis argue that the experience of the participants as a group of racially ambiguous new migrants in Berlin complicates the binary distinction between“white”and“person of color”both in participants spatial interactions with QPoC safe space strategies and in their racial/ethnic self-identification. Moreover, this thesis shows that the study of critical ethnicity and identity have to take into consideration the racial dynamics of migrants'“homeland”. Overall, the ambivalent relationship between the participants and the QPoC challenges to the classic representation of Turkish migrants as being stuck“between-two-worlds”and discusses that the participants have expanded to multiple trans-local activities interconnected with other urban minority groups under QPoC in Berlin.